Znate li što su to fraktali? Matematika ili umjetnost? Ili oboje? 

Pronađemo li matematičku definiciju pročitat ćemo da su fraktali geometrijski objekti čija je fraktalna dimenzija strogo veća od topološke dimenzije. Nije nam baš mnogo jasnije! Zar ne? No pogledate li sliku fraktala odmah ćete znati zašto za njih kažu da su oni lijepa matematika. Fraktali su objekti koji su u detalju jednaki cjelini. Tvore se od (bes)konačno mnogo ponavljanja jednog istog obrasca. Pogledajte našu galeriju slika radova učenika i bit će vam mnogo jasnije. Erasmus+ projekt MA(R)TH pokušava povezati matematiku i umjetnost pa su fraktali idealan izbor za proučavanje u projektu. Barbara iz 2.c i Karlo i Neven iz 4.d poigrali su se fraktalima. Barbara nam je konstruirala Sierpinski trokut, Neven je digitalno nacrtao fraktal programirajući, a Karlo je pomoću otapanja bizmuta simulirao izgled fraktala. Vrući bizmut u doticaju sa zrakom oksidira u različite boje ovisno o temperaturi. Možemo vidjeti lijepe varijacije boja od plavih pa do roznih te nas sve to može podsjetiti na fraktale. Neven je napravio vizualizaciju Mandelbrotovog i Julijinog skupa u Unity 3D programu.  

U priču o fraktalima uključili su se i učenici polaznici izborne nastave iz matematike u prošloj školskoj godini. Oni su za potrebe izložbe, koja se održala u Knjižnici i čitaonici “Fran Galović” Koprivnica, izradili Sierpinski tetraedre koji također prikazuju fraktale. O toj izložbi smo već pisali prije. Pročitajte tekst na poveznici http://gimnazija-fgalovic.hr/2020/03/09/izlozba-matematika-je-umjetnost/ .  

Autor: Andrija Njerš 

Komentari