Kraj kapele Svete Ae

U petak 31.5.2024., na kišno i maglovito jutro Mladi planinari GFG, u pratnji profesora geografije Zorana Pintarića uputili su se planinarski izlet u Samobor. Do samog jutra bili smo u neizvjesnosti hoćemo li se uputiti na izlet zbog lošeg vremena ili ne. Ipak, unatoč loše vremenske prognoze odlučili smo otići na izlet u nadi da će se vrijeme poboljšati. Krenuli smo rano ujutro iako nije slutilo na ugodno, lijepo vrijeme. Cijelim putem do Samobora pratila nas je kiša. Svi smo bili umorni jer smo se tek probudili pa je atmosfera u autobusu bila mirna. Kad smo stigli u centar Samobora dobili smo slobodno vrijeme kako bi pojeli nešto, popili kavu i razbudili se te se pripremili za planinarske izazove. U Samoboru su nas iznenadile profesorice naše škole koje su došle na svoj privatan izlet ali su dio puta uživale u planinarenju s nama. Na svu sreću kiša je stala baš kad smo krenuli iz centra prema Samoborskom gorju. Iako su planinarske staze bile pune skliskog blata zbog kojeg su mnogi učenici imali izazove u penjanju i spuštanju, bili smo sretni što nas je obasjavalo Sunce te nismo trebali nositi zaštitu protiv kiše. Staza nije bila prezahtjevna i s lakoćom smo se popeli do ruševina Starog grada. Razgledali smo ga i uživali u pogledu. Malo smo odmorili kod opjevane kapele svete Ane.

Kraj kapele svete Ane
Prošla je mladost naša sva,
Mala tek klupa ona,
Sve naše slatke tajne pričat zna…

Uspon
Samoborske kremšite

Zatim smo nastavili naš uspon sve do vidikovca Tepec koji ima toranj visok 14 m., a nalazi se na 378 metara nadmorske visine. Kad smo se popeli na vidikovac vidjeli smo cijeli Samobor, Medvednicu i Samoborsko gorje. Iako su se neki bojali penjanja na vidikovac, kad su se popeli uživali su u prekrasnom pogledu. Na vidikovcu smo se zadržali neko vrijeme, malo smo se zezali, slikali i  uživali u pogledu. Nakon toga, istom stazom vratili smo se do centra Samobora gdje smo probali najbolje kremšnite u Hrvatskoj. Svi smo uživali u njima. Kako smo sada svi bili puni energije cijelim putem vladala je zabavna atmosfera, slušali smo i pjevali razne pjesme. U Koprivnicu smo stigli oko 17 sati i svi zadovoljni otišli svojim kućama.

Nadja Jandrašec, 2.c

Komentari