Od 14. do 17. studenoga 2019. održavao se susret Internationales Redaktionstreffen der Schülerzeitung „NASCH-PASCH“ koji je organizirao Goethe-Institut. Na projektu smo iz naše škole sudjelovale Katarina Krstanović (3.f) i ja, Lana Deverić (4.a), a kao što sam naziv projekta govori, projekt je bio internacionalan. Sudjelovali su učenici iz ostalih škola iz Hrvatske koje surađuju dugi niz godina s Goethe-Institutom te učenici iz Bosne i Hercegovine, Srbije te čak jedna učenica iz Njemačke (Berlin). Odmah prvi dan kad smo stigle, dočekali su nas voditelji Goethe-Instituta BiH sa zadatkom da predstavimo grad iz kojega dolazimo pa smo napravile plakat o Koprivnici i našoj gimnaziji, a čule smo i nešto zanimljivo o različitim gradovima i školama. Svidjelo mi se to što su svi ljudi koje sam upoznala bili spremni na suradnju i upoznavanje, a timski rad doprinio je uspješnosti odrađenih zadataka. Već sljedećeg dana dobili smo zadatke koji su nas poticali da se međusobno upoznamo i razgovaramo s potpuno novim ljudima – morali smo zajedno u izmiješanim grupama predstavljati poznate osobe današnjice, crtati portete jedni drugih, razgovarati o različitim temama vezanim uz medije – a sve se to odvijalo na njemačkom jeziku! Nakon zanimljivih radionica upoznavanja, došao je red da nam se predstavi Katrin Hunemorder koja je osnovala brojne udruge za podupiranje mladih te radi videe, objave, članke (…) o aktualnim temama povezanim većinom s mladima današnjice, kao npr. o društvenim mrežama ili govoru mržnje. Ona nas je uvela u pisanje članaka, blogova, snimanje vlogova i dala nam korisne savjete kako biti što uspješniji u tome, a također nas je podupirala i pomagala nam kada smo se podijelili u grupe i počeli raditi vlastite projekte. Razlog zašto smo se susreli bio je da svatko od nas napravi neki internetski članak za novine na odabranu temu koji će se objaviti u „NASCH-PASCH“ Schülerzeitung i da sami nastavimo dalje pisati za te novine i zato tijekom sljedeće godine svaka redakcija ima zadatak napisati 3 članka na odabranu temu za te novine. Zanimljivo je da su „NASCH-PASCH“ Schülerzeitung najredovitije takve novine mladih u kojima se svaki mjesec objavi najmanje jedan članak. Na našim radionicama teme koje smo birali bile su hobiji, glazba, politika, umjetnost… Radili smo novinske članke na tu temu, snimali videe i intervjue, uređivali videe, radili grafikone i kvizove, ali najvažnije – upoznali smo jedni druge, Sarajevo i zabavili se! Goethe-Institut organizirao nam je stručnog turističkog vodiča pa smo razgledali i Sarajevo, a uz sve radionice stigli smo imati slobodno vrijeme, kupiti suvenire, prošetati Baščaršijom, pojesti burek – i naravno, ćevape! Kad smo zadnji dan gledali svoje radove i radove ostalih grupa, nisam si mogla pomoći, a da ne osjećam nostalgiju za proteklim danima i bilo mi je žao vratiti se kući. (Ne)sretnim spletom okolnosti, zadnji dan kada smo putovali natrag svojim kućama, završili smo i u školi u Žepču gdje nas je njihovom velikom katoličkom obrtničkom školom proveo radnik. Projekt je trajao samo 4 dana, ali znanje, iskustvo i poznanstva koja sam stekla ostat će još dugo i u jako lijepom sjećanju. Zanimljivo je provesti nekoliko dana s ljudima iz različitih krajeva, potpuno različitih kultura, vjera, narječja, jezika (…) jer se tako najbolje nauči nešto o različitosti kultura.

Lana Deverić, 4. a

Komentari