U srijedu, 5. travnja 2017., održan je i treći po redu filozofski cafe u kojemu je sudjelovalo 14 učenika četvrtih razreda gimnazije. Moderatorica i voditeljica cafea bila je profesorica Sanja Suton.

Učenici su u prostoriji multimedije uz opuštenu atmosferu predlagali teme koje su ih intrigirale: Postoji li karma?, Vodi li nas individualizam u raznolikost ili raspad sustava?, Može li eutanazija biti moralan čini ili je to uvijek negativan čin?, Postoji li sudbina?, Je li ljudsko poimanje vremena nužno ili vrijeme uopće ne postoji?, Je li abortus prihvatljiv ili ne?

Nakon kratkog obrazlaganja svake teme učenici su izglasavanjem odlučili raspravljati o temi ljudskog poimanja vremena koju je predložio Benjamin Biršić (4. b). Bilo je zanimljivo propitkivati nešto što nam se nadaje kao samo po sebi razumljivo, ali to i jest bit filozofije – da se svakodnevno iskustvo ne uzima zdravo za gotovo.

Nakon zanimljive rasprave učenici su u grupama donijeli sljedeće zaključke:

  • Vrijeme je samo teorijski entitet. Ovaj ljudski pojam o njemu, način na koji ga definiramo, nije nužan. Mi smo ga osmislili i prilagodili sebi pa samim time možemo reći da postoji.
  • Ljudi trebaju imati zajedničko poimanje vremena prema matematičkim principima zato da mogu s njima uskladiti svoje individualno poimanje vremena.
  • Za naše je društvo poželjno da nam je vrijeme određeno jer tako jednostavno funkcioniramo. Ljudi bi preživjeli i da nema tog određenja vremena, ali bi se tada stvorio kaos. Smatramo da može postojati nešto što još nismo spoznali, ali to može biti baš to pravo vrijeme za kojim tragamo.

Učenici su metodom konceptualizacije izrazili svoj doživljaj cafea: uzbudljivo, opuštajuće, iznenađenje, burno, interesantno, nagađanja, propitkivanja, napredak, postojanje, šareno.

Do sljedećeg cafea,

Sanja Suton, prof.

 

 

Komentari