Piše: Ivan Poznić, 2. c

Svakoga dana sve se više ljudi pridružuje volonterskim akcijama – ljudi neprestano iskazuju želju da nekoga učine sretnim i pomognu na različite načine.

Mnogo je razloga zašto se ljudi pridružuju volonterskim organizacijama. Neki su tu da bi naučili nove vještine, stekli znanje koje bi im možda u životu dobro došlo. U svakom slučaju, želimo li učiniti nešto dobro i za druge i za sebe, sigurno nećemo pogriješiti odaberemo li volontiranje.

Volontiranje je i dobar način stjecanja novih prijatelja, a nerijetko ta prijateljstva postaju i cjeloživotna.

Grad Koprivnica veliko je volontersko središte, što ne dočarava toliko svojom veličinom koliko ljudima koji su spremni pomoći onima kojima je pomoć potrebna. Najznačajnija volonterska središta u Koprivnici su Volonterski centar Koprivnica, Crveni križ Koprivnica, Udruga volontera Rad na dar,  Društvo Naša djeca Koprivnica i Centar za pružanje usluga u zajednici „Svitanje“. I koprivničke škole ističu se u volontiranju, a škola koju treba posebno istaknuti je Gimnazija „Fran Galović“. Naši gimnazijalci skloni su volontiranju kako u školi, tako i izvan nje. Najveći dio učenika volontira na dan 8. svibnja kada se održava Dan Crvenog križa. Tada čak 70 posto učenika iz svih škola odlazi volontirati i sakupljati novac za one kojima je potreban.

Neki volontiraju u Centru za pružanje usluga u zajednici „Svitanje“, i to tako da pomažu djeci oko učenja i pisanja zadaća. Za taj su projekt nagrađeni Zlatnim krdom. Pored toga svakog se Božića organizira humanitarna akcija za mališane u „Svitanju“. Gimnazijalci pomažu i u Knjižnici i čitaonici „Fran Galović“. Mala škola pametnih telefona projekt je koji je ove godine dobio međunarodno priznanje za inovativnost, a iznijeli su ga uglavnom gimnazijalci. Pored toga pomažu u svakodnevnim poslovima knjižničara (odlaganje knjiga, slaganje polica, lijepljenje naljepnica i slično), vode radionice, pomažu u pripremi prostora za razna događanja (književne susrete i sl.) te pomažu korisnicima u pretraživanju građe.

Pored redovitih projekata i onih koji su povezani s različitim ustanovama uvijek se javi i neka dodatna inicijativa poput one za djecu Afrike ili za udrugu Možemo zajedno.

Nekoliko bivših gimnazijalki posebno se angažiralo u volonterskim akcijama za zbrinjavanje životinja, npr. Patricija Cikuš i Nina Verčević.

Smisao je ovog članka podsjetiti gimnazijalce da ne posustanu. Ako nema projekta u kojem biste željeli volontirati, osmislite ga sami!

FOTO: Grad Koprivnica

 

Komentari