U Gimnaziji „Fran Galović“ Koprivnica nastavlja se Erasmus+ KA2 projekt MA(R)TH započet u listopadu ove godine. Financira se iz fondova EU, a prva projektna mobilnost održana je od 4. do 8. studenog u mjestu Anacapri na otoku Capri u Italiji. Gimnaziju „Fran Galović“ Koprivnica kao partnera u projektu predstavile su profesorice Martina Grgac i Marina Njerš. Prvom sastanku prisustvovali su i projektni partneri iz Turske, Makedonije, Grčke, Litve i Italije. Škola domaćin stručnog usavršavanja za nastavnike bila je srednjoškolska ustanova Istituto d’Istruzione Superiore “Axel Munthe”. Sudionike su dočekali srdačni domaćini, profesori, učenici i ravnateljica škole gđa. Antonella Astarita, a tijekom projektnog tjedna održana su brojna predavanja, radionice i panel rasprave. Na primjer, profesor matematike i diplomirani glazbenik Stefano Busiello objasnio je kako se može komponirati korištenjem matematičkih zakonitosti te kako zvuče fraktali.  Profesor Muhittin Isik iz Turske govorio je o sigurnosti na internetu za nastavnike i učenike tijekom predavanja „Social media in the service of education“ i održao radionicu „Web design“. Profesorica Grgac održala je predavanje „How to create and effectively use Twinspace throughout the project“ i radionicu o izradi Europass Mobility dokumenta. Profesorica Njerš održala je radionicu „Using GeoGeobra, Collage Maker and Chrome Music Lab ICT tools in teaching practise“. Svi partneri sudjelovali su u raspravi „We care to share“ gdje se govorilo o iskustvima u radu s projektima, a u panel raspravi „Diverse but not divided“ predstavljeni su obrazovni sustavi svake od spomenutih zemalja.  Radni tjedan završen je analizom odrađenih i predstojećih projektnih zadataka te predavanjem „Math and art fusion“. Održala ga je profesorica glazbe Michela Miccio, ravnateljica glazbene škole „Kaos Music Lab“ čiji je rad također predstavila. Sa sudionicima mobilnosti održala je i dodatnu radionicu o matematici i glazbi na neobičnim udaraljkama poput boomwhackers i scatola di plastica. I učenici talijanske škole i nastavnici uživali su u edukativnom i zabavnom spoju matematike i umjetnosti.

Tijekom boravka na Capriju domaćini su nam u sklopu programa mobilnosti pokazali i neke od znamenitosti otoka: Vilu San Michele, Augustove vrtove, Casu Rossa, Faraglioni di Capri i lokalnu parfumeriju Carthusia. Otok je ponajprije ljetovalište za bogatije turiste te je tijekom zime mnogo objekata zatvoreno. Velik dio trgovina i hotela radi od 1. ožujka do 1. studenoga. Kako škola u kojoj se održao projektni tjedan ima i ugostiteljski smjer te obrazuje buduće kuhare i konobare, imali smo priliku uživati u hrani i usluzi koju su pripremili vođeni svojim nastavnicima, a učenicima je to ujedno bila dobra praksa. Posjetili smo i Gradsku vijećnicu, gdje su na uspješno pokrenutom projektu svim sudionicima zahvalili gradonačelnici gradova Anacapri i Capri.

Martina Grgac i Marina Njerš

Komentari