Neobično, no svakako istinito, što su učenici 3. e i 4. e razreda mogli saznati u srijedu, 7. veljače, u multimediji.

Relja Kekez bivši je učenik naše škole koji trenutačno pohađa drugu godinu preddiplomskog studija Japanski jezik i kultura Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli. On i Tomoko Iida, izvorna govornica iz Japana i lektorica, predstavili su pulsko sveučilište i program tog studija. Nakon predstavljanja programa upoznali su učenike s najpoznatijim vidovima japanske kulture, između ostalog s mangama (japanskim stripovima), japanskim crtićima, samurajima, hranom i dr. Također su vidjeli kako izgleda japansko pismo, odnosno pisma, kad je gošća iz Japana napisala imena nekih učenika na katakani, japanskom pismu koje se koristi za strane riječi. Što se jezika tiče, učenici ne samo da su ga imali priliku čuti, već su i naučili nekoliko jednostavnih rečenica i izraza poput „Konnichiwa.“ (Dobar dan.), „Watashi wa … desu.“ (Moje ime je …) i „Watashi wa … ga suki desu.“ (Volim …) koje su zatim vježbali, a najhrabriji su se tako i naglas predstavili. Nakon što su se okušali u govoru, sljedeće na redu bila je izrada srca od papira pomoću tehnike origamija, dakle bez škara i ljepila.

Tako je prošao drugi sat u srijedu. Učenici su u opuštenoj atmosferi pobliže upoznali japansku kulturu i jezik te studij japanskog na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli, koji je, kao što je Relja i istaknuo, prvenstveno namijenjen učenicima jezičnih škola. Ako se vidite u tome, razmislite. Tko zna, možda jednog dana čak i završite diplomski studij u Japanu.

Bartol Kekez, 3. a

FOTO: Fran Tadić, 4. e

Komentari