Tjedan od 25.8. do 1.9. 2024. naši učenici Elena Šijak, Luka Kalavarić, Erik Markovčić, Ivan Hajduković, Borna Vazdar i Janko Suton, uz pratnju profesora Zorana Pintarića i Marka Horvata, proveli su u Švedskoj na mobilnosti u sklopu Erasmus+ projekta „AI is my Assistant“. Ako vas zanima kako im je bilo, pročitajte njihov dnevnik i pogledajte fotografije u galerijama!
Dan prvi: dolazak
U nedjelju u ranim jutarnjim satima krenuli smo gimnazijskim kombijem iz dvorišta škole prema prvoj postaji našeg puta: Zračnoj luci Franjo Tuđman u Zagrebu. Let do Malmöa trajao je samo sat i pol, pa smo nakon korištenja dvije linije izvrsno organiziranog švedskog autobusnog prijevoza prije podneva već bili kod naših domaćina u Falsterbu. To je malo mjesto na samom jugu najjužnije švedske pokrajine Skåne. Vrijeme koje nas je dočekalo bilo je prohladno uz kišu, ali poslijepodne se već razvedrilo pa nam je dvadesetak stupnjeva uz sunce predstavljalo savršen bijeg od toplinskog vala u Hrvatskoj.
Dan drugi: predstavljanje
Ponedjeljak je bio prvi dan u školi Skanör Falsterbo Montessoriskola. Nakon dolaska biciklima koje su nam domaćini dali za svakodnevni prijevoz do škole, najprije smo imali upoznavanje sa ostalim učenicima, a zatim i projektom čija tema je umjetna inteligencija. Radi se o školi koja djeluje po Montessori principima, pa se njihova nastava i način rada uvelike razlikuje od onoga na što smo navikli u našim školama. Mi smo kratkom prezentacijom predstavili Hrvatsku, Koprivnicu i našu gimnaziju.
Podijelili su nas u timove na način da je svatko od nas bio u timu sa svojim domaćinom i još nekoliko učenika iz razreda. Prva aktivnost na projektu bila je korištenje online alata Canva u kojem smo kreirali plakate pomoću AI pomoćnika koji je dostupan unutar tog alata. Za ručak u školi dobili smo najpoznatije švedsko jelo – mesne okruglice. Nakon škole smo krenuli kući na ručak te smo se nakon kratkog odmora i druženja s domaćinima svi zajedno uputili na golf terene po kojima je Falsterbo poznat. Svima nam je bilo prvi put da igramo golf – jednima je išlo dobro, drugima manje dobro, ali svi smo se izvrsno zabavili. Nakon golfa uslijedila je kratka kava u kafiću na luci te razgledavanje glisera u vlasništvu jednoga od naših domaćina, a na kraju ovog vrlo uzbudljivog dana odlazak kući i spavanje.
Dan treći: Malmö
U utorak je na rasporedu bio izlet u Malmö. Krenuli smo u 9 sati ujutro javnim autobusnim prijevozom. Prvo smo posjetili tehnički muzej, gdje smo vidjeli puno zanimljivih stvari; od starih auti, interaktivnih uređaja, pa čak i do prave podmornice u koju smo mogli ući, razgledavati i dirati sve u njoj. Nakon posjeta muzeju otišli smo u šetnju gradom gdje smo zapravo i upoznali sam grad Malmö. Oduševio nas je starim ali uređenim zgradama, širokim ulicama i biciklističkim stazama, te mirnim ozračjem i izostankom bilo kakve gužve koju bi možda očekivali u gradu s oko 300 000 stanovnika. Tijekom šetnje posjetili smo i njegov velik predivan botanički vrt.
Vratili smo se u Falsterbo oko 17 sati, te otišli na kupanje u bazenu kod Lukinog domaćina Marca. Nakon toga svi zajedno smo otišli na večeru u restoran Basilico u Falsterbou te na druženje kod Elenine domaćice Ise.
Dan četvrti: projekt
U srijedu smo odradili najveći dio našeg timskog projekta – osmišljavanje i izrada vlastite računalne igre u programskom jeziku Scratch. Unutar te Googleove platforme za učenje programiranja nalazi se i modul za stvaranje i treniranje vlastitog sustava umjetne inteligencije. Mi smo ga iskoristili kako bi upravljanje likovima naše računalne igre bilo moguće ne samo uobičajenim korištenjem tipkovnice i miša, već i vlastitim pokretima ispred web kamere. Za prepoznavanje željenog pokreta ili položaja iskoristili smo upravo umjetnu inteligenciju.
Rad na ovom projektu bio nam je vrlo zanimljiv, ali i izazovan, jer je za zadovoljavajuće rezultate trebalo uložiti puno truda kod treniranja sustava umjetne inteligencije.
Za ideju svoje vlastite računalne igre neki su timovi također iskoristili pomoć umjetne inteligencije – za prijedloge su pitali danas sveprisutni ChatGPT.
Ostatak dana proveli smo u zajedničkom druženju na plaži i kupanju u hladnom i ne previše slanom Baltičkom moru.
Dan peti: Kopenhagen
Četvrtak je bio rezerviran za posjet Kopenhagenu, glavnom i najvećem gradu Danske, koji je od Malmöa udaljen tek tridesetak kilometara. Ujutro smo se zajedno s domaćinima uputili prema školi i zatim autobusom došli do željezničkog kolodvora u Malmöu. Uslijedila je vožnja vlakom preko fascinantnog gotovo 8 kilometara dugog mosta Oresund koji spaja Dansku i Švedsku. Mostom se prometuje u četiri cestovne trake i dvije željezničke pruge, a još jedna zanimljivost je da završava na umjetnom otoku otprilike na polovici puta između dva kopna i tu započinje tunel ispod mora.
Prošetali smo samim centrom Kopenhagena, posjetili muzej, obišli crkve, suvenirnice i trgovine. Uvjerili smo se da se zaista radi o jednom od najljepših, ali i najskupljih europskih gradova. Naravno, nismo propustili priliku vidjeti i najpoznatiji danski spomenik – Malu Sirenu koja u luci zamišljeno prati brodove.
Nakon dobro provedenog dana ispunjenog lijepim uspomenama uputili smo se kućama gdje smo večer proveli sa domaćinima.
Dan šesti: prezentacija projekata
U petak smo dovršili naše računalne igre, kreirali reklamni poster za njih u alatu Canva koji smo naučili koristiti prvog dana rada na projektu, a zatim pred svima prezentirali i demonstrirali naše igre. Uspješno odrađenim projektom zaslužili smo certifikate te smo time završili službeni dio programa. Popodne smo proveli družeći se u bazenu, igrajući odbojku, a navečer smo se družili na večeri u restoranu, pa kasnije i na gliseru.
Dan sedmi: ponovno Malmö
Za slobodnu subotu dogovorili smo ponovni izlet u Malmö. Svi smo zajedno sjeli na bus i iskrcali se kraj šoping centra gdje smo proveli većinu vremena. Nakon toga smo išli u razgledavanje grada i šetnju uz plažu. Navečer, kad smo se vratili u Falsterbo, probali smo slavni Surströmming poznat kao najsmrdljivije jelo na svijetu. Radi se zasoljenoj fermentiranoj ribi haringi, vrlo specifičnom specijalitetu sjevernog dijela Švedske. Po zadnji put smo se svi zajedno družili.
U nedjelju rano ujutro uslijedio je rastanak i povratak zrakoplovom u vruću Hrvatsku – najprije Zagreb, a zatim i Koprivnicu. Stigli smo sretni, zadovoljni i puni pozitivnih dojmova.
Dojmovi:
Najbolja mobilnost dosad; naučili smo puno o umjetnoj inteligenciji te kako ju koristiti pri izradi računalnih igara, a istovremeno smo imali puno slobodnog vremena za druženje s obiteljima i ostatkom ekipe. Obitelji domaćina bile su drage, ljubazne te su nas primili bez ikakvih problema. Bili su druželjubivi i dragi. Učenici su bili malo mlađi od nas, no iskreno govoreći ta razlika u godinama se skoro pa uopće nije osjetila. Upoznali smo se i povezali lagano te svaki dan družili. Svakako smo proveli ovo vrijeme Švedskoj fenomenalno te bih ovakvu mobilnost vrlo rado ponovio.
Jedna od najboljih mobilnosti dosad! Imali smo priliku sudjelovati u mnogim zanimljivim aktivnostima poput “brain breaks” i igre Simon says. Naučili smo puno o umjetnoj inteligenciji, uključujući kako je koristiti u izradi računalnih igara i kako trenirati AI da prepoznaje sadržaj s kamere. Obitelji kod kojih smo boravili bile su izuzetno drage i gostoljubive, tretirali su nas kao prave članove svojih obitelji. Izleti su bili fantastični, iako bih volio da su malo dulje trajali. Sve u svemu, ovo je bila moja omiljena mobilnost i rado bih je ponovio.
Ovo mi je bila najdraža mobilnost do sada! Obitelji kod kojih smo boravili bile su izuzetno drage i ljubazne, pružale su nam sve što smo trebali te smo se osjećali kao pravi članovi njihovih obitelji. Imali smo mnogo slobodnog vremena koje smo odlično iskoristili kroz razne aktivnosti.
Definitivno bih ponovila ovu mobilnost!