Piše: Nicole Cikač, 3 e

Osvrt: Grafit HeArtBeats

Lonac, ulični umjetnik i dobro znano ime hrvatske streetart-scene, u predvalentinovskom je duhu izradio HeArtBeats. To je gif, odnosno slika koheartbeatja se pokreće, a nastala je fotografiranjem njegova djela u stvarnom prostoru, a ne u virtualnom u kojemu se  HeArtBeats ostvaruje.

Naime, Lonac je svoj grafit na zagrebačkom zidu napravio nanošenjem boje u spreju, a srce je naslikao šest  puta. Svi slojevi sadrže  realistično i anatomski ispravno naslikano srce, a glavne žile napravio je na cijevima koje ulaze u zid, čime sve dobiva dojam trodimenzionalnosti. Sam videouradak, to jest gif,  prikazuje kako srce zapravo pumpa tu krv kroz žile. Na ovom je projektu Lonac radio dva tjedna, ali je, prema medijskim napisima, jedan od njegovih najpopularnijih radova. Lonac kaže kako krv pumpa u drugom, krivom smjeru zbog prostora i mogućnosti koje on pruža, odnosno ne pruža, no zašto se to ne vidi u gifu, izjavio je, sad nije bitno. Grafit HeArtBeats svidio mi se jer je to moj prvi susret s djelom koje se koristi tehnikom stopmotion, a najzanimljivije mi je što je to djelo samo po sebi na zidu impresivno jer je veoma realistično, ali ima i puno ostvarenje u obliku videa koje možemo otkriti u nekom od elektroničkih medija. Vrijeme izrade grafita prije Valentinova pokazuje umjetnikovu namjeru, no sa sobom možda vuče i dozu ironije s obzirom na to da se srca na taj blagdan ne crtaju realistično već opće poznatim simbolom. Također, moguće je da rad nosi i skrivenu poruku o Valentinovu ili ljubavi pak općenito jer krv pumpa u krivom smjeru, a ne samo zbog prostorne organiziranosti.

Komentari