Brojni članovi Geografske grupe u ponedjeljak su ugostili povjesničara, sociologa i ekonomista gospodina Josipa Furkesa. Taj rođeni Podravac koji je veći dio života proveo u Njemačkoj, a  inače veliki zaljubljenik u putovanja, približio nam je područje Latinske Amerike s posebnim naglaskom na Peru u kojem je živio pune četiri godine. Opskrbljen kartama, knjigama i slikama gost nas je poveo u povijesnu i geografsku šetnju kroz peruanske civilizacije i kulture, ali i upoznao sa sadašnjošću, izazovima i problemima s kojima se susreću ljudi u onom dijelu svijeta. Neke od tema kojih smo se dotakli su povijesni razvoj, kulturna baština, prirodne ljepote, rudni resursi, velike socio-ekonomske razlike, favele, pretjerana sječa Amazonije, problemi s narkokartelima, europski lobiji, povezanosti Europe i Južne Amerike te utjecaj Njemačke na područje Perua. Šezdeset minuta je bilo premalo za sva naša pitanja, ali dovoljno da nam se daleki Meksiko, Peru i Argentina barem malo približe. Zahvaljujemo izvrsnom i elokventnom predavaču na posjetu te mu želimo još puno obiteljskih putovanja.

 

Maja Maček Treščec, prof. 

Komentari