U srijedu, 6. prosinca Ivan Valent, kustos arheolog Muzeja grada Koprivnice, članovima Povijesne grupe i drugim zainteresiranim učenicima naše škole održao je predavanje o arheologiji kao znanosti, metodama otkrivanja arheoloških lokaliteta, njihovom snimanju i iskapanju. Naglasio je da arheolozi u svom radu usko surađuju s povjesničarima, povjesničarima umjetnosti, ali i drugim strukama u nastojanju da se pronađeni arheološki nalazi što bolje interpretiraju i predstave javnosti. Kazao je kako se arheolozi u svome radu služe različitim tipovima karata, snimanjima iz zraka, posebnim laserima i georadarima, ali i da je najčešća i često najučinkovitija metoda pronalaska lokaliteta terenski pregled ili rekognosciranje.

Istaknuo je da je područje kontinentalne Hrvatske specifično za istraživanje jer, iako nalazi sežu čak i u doba paleolitika, najviše je lokaliteta vezano uz kasni srednji vijek, a naselja su često naseljavana u slojevima, odnosno jedna iznad drugih što može otežati iskapanja. Ispričao je anegdotu da ponekad i životinje pomažu arheolozima jer primjerice krtice znaju izbaciti neki komad keramike na površinu te da je nedavno jazavac iz svoje jazbine izbacio kosti što je arheologe onda uputilo da se na tom području nalazi srednjovjekovno groblje. Povijesna grupa nastavit će suradnju s kustosom i tijekom sljedećeg polugodišta kada će rad arheologa moći vidjeti uživo na nekom od obližnjih lokaliteta.

Ana-Marija Martan, prof.

Komentari