U petak, 27. listopada 2023. četrdeset i pet članova GFG Geografske grupe, predvođeni voditeljima grupe, realiziralo je još jednu terensku nastavu. Ove godine došao je red na Gorski kotar i Rijeku. Na putu do odredišta učenici su u autobusu prezentirali zadane geografske i povijesne teme koje su ukratko obradili te tako približili promatrani prostor ostalim učenicima. U Gorskom kotaru sat vremena proveli smo, uz stručno vodstvo, proučavajući našu najveću spilju otvorenu za posjetitelje, spilju Lokvarku. Posebnu čar spilji toga dana dalo je obilje kanala s vodom koja je njome otjecala zahvaljujući jakoj kiši koja je padala tijekom našeg posjeta.

Po dolasku u Rijeku, u „grad koji teče“, kiša nas je srećom napustila te smo mogli bez problema realizirati sve planirane aktivnosti. Tako smo uz pomoć lokalnog vodiča, gospođe Ane,  najprije upoznali trsatsko svetište i rimsku gradinu Tarsaticu, a potom se po 561 stubi spustili u centar grada Rijeke gdje smo, uz njezino stručno vodstvo, nastavili razgled grada. Nakon zajedničkog razgleda učenici su dobili slobodno vrijeme i vrijeme za obavljanje grupnih zadataka za koje su se unaprijed zapisali. Većina učenika dobila je zadatke orijentacije uz pomoć plana grada Rijeke, stoga su morali proći različite rute koje su voditelji svakoj grupi zadali i tamo odraditi određene aktivnosti. Manji dio učenika dobio je zadatak intervjuirati stanovnike Rijeke i okolice te razgovarati s njima o različitim pitanjima i kvaliteti života u gradu. Sve materijale, koje su prikupili, učenici će obraditi te prezentirati 13. studenoga, na satu Geografske grupe i time ćemo zaključiti ovogodišnju terensku nastavu. I ova terenska nastava prošla je u izrazito dobroj atmosferi s puno međugeneracijske komunikacije te začinjena smijehom i vicevima.

Zahvaljujemo svim učenicima na aktivnom sudjelovanju i poštovanju svih dogovora.

Voditelji GFG Geografske grupe Zvonimir Treščec i Maja Maček Treščec

Komentari