Naši učenici već dugi niz godina sudjeluju u Državnoj smotri simuliranih suđenja. Protekle dvije godine smotra se održavala u online obliku zbog korona krize. Napokon, ove godine održana je uživo u prostorijama Općinskog kaznenog suda u Zagrebu. Učenici 4.b razreda Leonardo Pleša, Noah Betlehem, Alan Jantolek, Laura Hasan, Petra Habdija, Antea Valent, Dora Vuljak i Hana Šegerec u pratnji mentorice profesorice Jasne Kraljić-Cmrk u subotu, 11. ožujka 2023. godine uputili su se u Zagreb. Uspješno su izveli zadani slučaj obiteljskog nasilja te u prvom krugu uspjeli okriviti tuženoga Stjepana Stipića za verbalno i fizičko zlostavljanje supruge Silvije Stipić. U drugom krugu također su bili uspješni i obranili su tuženog i oslobodili ga svih optužbi. Učenici su se četiri dana marljivo pripremali proučavajući dobivene iskaze i državne zakone. Njihovu pripremljenost, ozbiljnost, dokaze potkrijepljene argumentima pohvalile su i sutkinje te su iskazale svoju iznenađenost brojem sudionika i njihovim temeljitim radom. Učenici su imali priliku voditi raspravu protiv Graditeljske, gospodarske i rudarske škole Varaždin te Srednje škole Glina. Evo što su nam o Smotri rekli i sami učenici:

„Simulirano je suđenje nama učenicima izrazito pomoglo u doživljavanju situacije u sudnici kakva ona u stvarnosti zaista jest. Ono što ćemo najviše ponijeti sa sobom u život iskustvo je i znanje o našim pravima te svemu ostalom na sudu. Pripreme slučaja odrađivali smo temeljito i savjesno unutar nekoliko dana uz pomoć naše profesorice te profesionalne pomoći odvjetnice Katarine Vuljak pa smo na sve argumente naših protivnika bili izrazito spremni.“

Petra Habdija

„Smotra uživo bila je stvarno zabavna i zanimljiva. Naučili smo kako izgleda provođenje suđenja, a i same sutkinje vrlo su nam rado objasnile sve korake te su nam ispričale kako sve izgleda na pravom suđenju. Stekli smo pravi dojam sudnice i samog postupka i saznali malo više o kaznenim postupcima u Hrvatskoj.“

Dora Vuljak

Hana Šegerec

Komentari