5. studenoga 2022. članovi Geografske grupe Ana Benšić, Tea Jaušić, Matea Ćućić, Žana Šipek, Leonardo Pleša i Lara Kapusta u vodstvu profesorica Maje Maček Treščec i Ane-Marije Martan uputili su se prema Portugalu točnije gradiću po imenu Lixa u sklopu projekta ERASMUS+ No plan(et) B.

Školski kombijem stigli smo do aerodroma u Budimpešti te smo nakon mirnog leta u večernjim satima došli u Porto. Taksi nas je dovezao ispred hotela u Lixi gdje su nas dočekali domaćini i odveli njihovim kućama.

Nedjelja je protekla u ugodnoj atmosferi i druženju s domaćinima. Neki od nas su završili na istom druženju pa su već taj dan imali prilike upoznati i druge učenike iz Portugala, Grčke i Madeire s kojima smo brzinski isplanirali i večernji izlazak u obližnji gradić Amarante. Drugi dio ekipe sa svojim je domaćinima posjetio različite lokacije te se prepustili užicima razgledavanja.

U ponedjeljak nas je dočekala dobrodošlica domaćina u školi gdje su uslijedile ice breaking activities, ples, užina i razgledavanje škole. U poslijepodnevnim satima održano je predavanje biologa o obnovljivim izvorima energije i okolišu u Portugalu, te smo sudjelovali u radionici izgradnje vlastite farme obnovljivih izvora. U večernjim satima organizirali smo druženje sa domaćinima i ostalim gostima u obližnjem kafiću.

U utorak smo posjetili grad zvan Régua. Tamo smo slušali predavanja i razgledali vjetroelektranu i hidroelektranu. Neki od nas prvi su puta bili u dubini hidroelektrane što nas se posebno dojmilo pa smo postavljali mnogobrojna pitanja vezana uz funkcioniranje iste. Predvečer nam je uljepšala vožnja vlakom kroz vinorodnu i pitoresknu dolinu uz rijeku Douro do mjesta Pinhão.

Srijeda je bila rezervirana za Porto. Prijepodne smo proveli surfajući Atlanskim oceanom, a ručak je obilježilo tradicionalno portugalsko jelo Francesinha. Uslijedio je brz razgled šarenih ulica predivnog Porta i vožnja turističkim brodom uzduž estuarija rijeke Douro u zalazak sunca. Povratak u Lixu bio je duži, no ostalo je još snage za kratko druženje s domaćinima.

Četvrtak, posljednji dan prezentirali smo svoje vlogove o obnovljivim izvorima energije u školi, a domaćini su pripremili zabavne radionice – laboratorijske vježbe i eksperimente na tu temu. Poslijepodnevne sate proveli smo igrajući tradicionalne igre u dvorištu škole poput preskakanja užeta, skakanja u vrećama i drugih. Večer je započela pjesmom i plesom povodom Erasmus Music Festivala prilikom kojeg su domaći učenici mogli pokazali svoje glazbene talente. U kasnijim večernjim satima bio je predviđen odlazak u restoran na večeru i podjela certifikata te smo se teških srca morali oprostiti od profesora i ostalih učenika.

U petak ranom zorom uslijedio je povratak u Hrvatsku. Prvo nas je čekala vožnja u Porto do aerodroma, nakon toga slijetanje u Beč i ručak u McDonaldsu. Našu portugalsku avanturu završili smo uz pregršt smijeha i prepričavanja proživljenih događaja, a u sigurnim rukama našeg zabavnog vozača Ozrena koji nas je sretno dovezao do našeg cilja.

Što su o putovanju rekli učenici i profesori?

„Putovanje u Portugal iskustvo je koje ću pamtiti čitav život. Razgledavanje predivnih gradova i krajolika, isprobavanje tradicionalne hrane, upoznavanje novih ljudi i njihove kulture neprocjenjiv je osjećaj! Ovaj projekt naučio me mnogo stvari i definitivno proširio vidike. Smatram da putovanja obogaćuju čovjeka i zato svima želim da iskoriste svaku priliku i što više putuju!“ –Ana Benšić, 4.e

„Jedno od najljepših ako ne i najljepše putovanje za mene do sad. Portugal je predivna zemlja, ljudi su prijateljski nastrojeni i otvoreni. Kamo god se pogleda, pogled je predivan. Aktivnosti su mi se svidjele, uživao sam u njihovom načinu učenja koji sadržava više rada na primjerima, eksperimentima itd. Najviše su mi se svidjeli ljudi i njihova kultura. Prijateljstva koja sam stekao ću održavati i nadam se da ću jednog dana ponovno posjetiti Portugal. Fantastično je iskustvo bilo vidjeti Porto i surfati. Dojmovi se i dalje nisu slegli, a cijelo iskustvo ću još dugo prepričavati.“ –Leonardo Pleša, 4.b

„Što reći osim da je odlazak u Portugal s divnim ljudima nezaboravno iskustvo. Drago mi je što sam upoznala ljude s kojima smo se svi brzo povezali. Domaćini su bili vrlo gostoljubivi. Portugal je zaista lijepa zemlja prekrasne prirode. Iako je putovanju odavno došao kraj, sjećanja i nova prijateljstva će zauvijek ostati.“ –Matea Ćućić, 3.g

„Što napisati?…Osim da je ovo bilo jedno predivno iskustvo za mene, a vjerujem da to misli i moja cijela portugalska ekipa. Vratili smo se s puno novih prijateljstava, a možda i ljubavi..Jako mi je žao što nismo imali priliku više razgledati Porto, no smatram da je to još jedan razlog više da se jednog dana vratim tamo.“ –Žana Šipek, 3.b

„Sve što je lijepo kratko traje, pa je tako i ovo naše putovanje prošlo prebrzo. Što reći, predivan krajolik prepun brežuljaka i vinograda, opušteni i dragi ljudi koji će, vjerujem, svima nama još dugo ostati u sjećanju kao i razne uspomene koje je teško opisati riječima.“ –Tea Jaušić, 3.g

„Moja su očekivanja za Portugal bila poprilično visoka..zemlja je to o kojoj sam čula i čitala sve najbolje. Time je iznenađenje nakon ove mobilnosti još i veće..prekrasni vinorodni krajolici doline rijeke Douro, užurbani Porto, divni i topli ljudi su u potpunosti opravdali i nadmašili očekivano. Svakako moram izdvojiti prekrasnu ekipicu koja je ovo putovanje učinila nezaboravnim- Ana, Lara, Leonardo, Maja, Matea, Tea i Žana bili su šlag na torti i suputnici za poželjeti.“ – Ana-Marija Martan, prof.

„Provesti šest dana u divnoj zemlji predivnih ljudi s predobrim učenicima želja je svakog nastavnika uoči putovanja tog tipa. Meni se ta želja ostvarila. Sretna sam što se sav trud našeg tima naposljetku isplatio i što smo i ovog puta pokazali da su naši učenici iznimno kvalitetni mladi ljudi spremni za izazove suvremenog svijeta. Iskazanim interesom za sve elemente ove sadržajne i izrazito edukativne mobilnosti pokazuju nam da su  predmeti koje predajemo stavljeni u izvanučionički kontekst najbolji način učenja i najbolja škola za život. I kad se svo to iskustveno učenje začini s pregršt smijeha, priča i zanimljivih avantura, zadovoljstvo je još veće. Najdraže moje Portugalke i dragi Portugalče, veliko vam hvala, tj. obrigada!“ – Maja Maček Treščec, prof.

„Nakon ovakvog iskustva, teško je ostati isti, istina je, putovanja stvarno obogaćuju. Toplina i dobrodošlica ljudi, predivni krajolici, stečeno znanje… Teško da će se tako nešto zaboraviti. Uložen trud i vrijeme u ovaj projekt nimalo ne žalim, dapače motivirajuće djeluje na mene. Portugal je nadmašio sva očekivanja, a povratak tamo svakako slijedi u budućnosti. Mogu samo zahvaliti svojim profesorima na pruženoj prilici i ekipi koja je uljepšala ovih tjedan dana jer bez njih ne bi bilo isto“. – Lara Kapusta, 3.b

Lara Kapusta, 3.b

Komentari