U utorak, 2. ožujka 2021. godine 7 učenika 1.d razreda pod vodstvom prof. Miroslava Samardžića i ravnateljice Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Koprivničko – križevačke županije, Željke Kolar, postavljalo je zapreke za akciju spašavanja vodozemaca na prometnici između Koprivnice i Đelekovca.

Akcija spašavanja vodozemaca, na ovoj prometnici, provodi se kontinuirano od 1998. godine, uz izuzetak prošle godine zbog epidemioloških mjera.

Kako vodozemci ne znaju za epidemiološke mjere, svake godine u rano proljeće, pokretani unutarnjim nagonom, već milijunima godina obavljaju isti ritual parenja. Iz svojih kopnenih staništa kreću put najbliže vode kako bi svoje gene prenijeli idućim generacijama.

Stradavanje vodozemaca na prometnicama u većini ljudi ne izaziva suosjećanje. Vodozemce uglavnom doživljavamo kao „niža bića“. Probuditi svijest o živom svijetu koji nas okružuje i posljedicama naše bezobzirnosti tijekom svakodnevne jurnjave, osnovni je cilj ove akcije.

Komentari