Gimnazija “Fran Galović” Koprivnica je od ovog tjedna nositelj Erasmus akreditacije. Izabrana je na temelju javnog poziva kojeg je listopadu prošle godine objavila Agencija za mobilnost i programe EU. U Hrvatskoj, u području odgoja i općeg obrazovanja akreditaciju je dobilo 13 ustanova (vrtići, osnovne i srednje škole) te je Gimnazija “Fran Galović” Koprivnica jedna od četiri srednje škole u Hrvatskoj koje su dobile akreditaciju. Velika je to čast i nagrada gimnazijskom projektnom timu. Natječajnu dokumentaciju ispunile su i napisale prijavu profesorice Martina Grgac i Marina Njerš. One su još 2012. godine započele raditi  na europskim projektima i kroz tih osam godina napisale brojne projekte koji su financirani od strane Europske unije. Velik broj učenika i nastavnika sudjelovao je na edukacijama, školskim partnerstvima i mobilnostima diljem Europe. Naučeno tijekom provođenja projekata dijelile su među kolegama u svojoj školi ali i na skupovima za nastavnike različitih profila u Hrvatskoj. Na temelju tog dosadašnjeg rada pokrenuta je i njihova inicijativa za Erasmus akreditaciju. Kako bi Gimnazija dobila akreditaciju bilo je potrebno osmisliti Europski razvojni plan škole, a zatim i projekte koji će se provoditi u sljedećem razdoblju. Ova akreditacija konkretno znači da će Gimnazija do 2027. godine imati pristup brzom postupku financiranja to jest da će učenicii nastavnici i ubuduće imati prilike predstavljati Koprivnicu i Hrvatsku tijekom rada na raznim projektnim temama s vršnjacima iz EU. Za nastavnike su ovo otvorena vrata prema inovativnom obliku projektne nastave, a također i prema stručnom usavršavanju i učenju iz primjera dobre prakse u europskim školama. Novo projektno razdoblje otvara mogućnost za mobilnost i suradnju u području obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta. Program sudionicama omogućuje stjecanje dragocjenih vještina i iskustava te doprinosi modernizaciji obrazovanja, osposobljavanja i rada s mladima u cijeloj Europi. Nastoji se ostvariti veća uključivost, dostupnost i održivost. Akreditacija nudi nov način za pristup aktivnostima mobilnosti u okviru novog programa i olakšava to sudjelovanje. Erasmus akreditacija je poput članske iskaznice za dio Programa kojim se podupire mobilnost i pruža mogućnosti za mobilnost u svrhu učenja u okviru ključne aktivnosti 1 Erasmus+ programa. Ta je ključna aktivnost zamišljena kao potpora organizacijama koje učenicima, nastavnicima, voditeljima osposobljavanja i drugom obrazovnom osoblju nude mogućnosti za profesionalni i osobni razvoj. Konkretno to znači da uz Erasmus akreditaciju mogu definirati vlastite ciljeve i odabrati kojom brzinom žele napredovati te će Gimnazija svake godine dobivati finacijska sredstva za nove mobilnosti. Time se Gimnazija može usredotočiti na dugoročne ciljeve gdje će aktivnosti mobilnosti postupno poboljšavati kvalitetu poučavanja i učenja. Aktivnosti ili suradnja s novim partnerima mogu se isprobati bez podnošenja novog zahtjeva.

Trenutno dvadeset profesora i oko sto učenika škole radi na šest Erasmus projekata i desetak eTwinning projekata. Akreditacija će zasigurno povećati broj sudionika u projektnim aktivnostima. U provedbi projekata nastavnici imaju podršku ravnatelja gosp. Vjekoslava Robotića koji potiče usavršavanja u svrhu u svrhu što modernijeg i učenicima pristupačnijeg nastavnog rada u razredu.

Komentari