U sklopu međunarodnog Erasmus+ projekta CEMLO u kojemu sudjeluju učenici naše škole,  9. veljače 2021. godine otvorena je izložba učeničkih radova na temu „Legende“. U skladu s ciljevima i zadanim aktivnostima projekta koji uključuju proučavanje lokalne materijalne i nematerijalne baštine, lokalne tj. pučke književnosti odnosno usmenoknjiževne tradicije, priča i predaja kao dijela kulturnoga identiteta kojim se uklapamo u europski kulturni krug, članovi CEMLO tima, učenici Marko Antonio Cug, Sabina Horvat, Nika Novosel, Josipa Sever i Nika Šprem prvo su vođeni profesoricom Lidijom Novosel proučili, izdvojili i obradili neke od najupečatljivijih podravskih legendi vezanih uz lokalitete našega kraja (Koprivnica, Đurđevac, Kalnik, Ludbreg), kao i usmenih predaji povezanih sa životom u našem autohtonom prostoru, zavičaju i prirodom u kojoj živimo i kojom smo ukruženi: šumom, rijekom, gorjem – što je još jedan od važnijih ciljeva projekta: spajanje prirodnih i društveno-kulturoloških resursa. Nakon toga učenici su obrađene legende preveli na engleski jezik, u čemu ih je vodila profesorica Jasna Kraljić-Cmrk. Zatim su nastupili naši školski umjetnički talenti, učenici četvrtih razreda Blanka Bunić, Viktor Krušelj, Sara Maljak, Dora Orošić, Lucija Rimac, Tamara Sinjerec i Hana Švelec, uz podršku, pomoć i umjetnički pečat profesorice Ive Bolfek, te su vođeni osobnom umjetničkom vizijom dojmljivo ilustrirali tekstove. Tako su interdisciplinarnim i timskim radom nastali plakati za izložbu koja je postavljena u holu naše škole. Na otvorenju izložbe cjelokupni rad u ovoj aktivnosti predstavili su učenici koji su autori obrađenih legendi i koordinator projekta CEMLO profesor Zoran Pintarić. Cijela aktivnost i izloženi plakati uklapaju se u recentni kurikulumski pristup i reformske procese koji su se počeli provoditi u našem obrazovnom sustavu i podudaraju se kako s kurikulima pojedinih nastavnih predmeta, tako i međupredmetnim područjima te mogu poslužiti kao nastavna sredstva i poticaj u scenarijima poučavanja. Produkti aktivnosti bit će predstavljeni i na stručnim nastavnim vijećima, a vjerujemo da će biti zanimljivi i lokalnoj javnosti. Čim dođe do smirivanja pandemije i kad epidemiološke prilike dopuste, namjeravamo krenuti na autentične lokalitete o kojima govore prezentirane legende i napraviti još jedan, povijesno-geografsko-biološko-rekreativni spoj naših aktivnosti. U planu je i suradnja s lokalnim sakupljačem ostalih podravskih i prigorskih predaja, bajki i priča, a onda i nove izložbe i novi eksponati, a nadamo se da ćemo ovo što smo dosada napravili vrlo brzo moći pokazati i našim europskim prijateljima, sudionicima CEMLO projekta.  Svi materijali su digitalizirani i možete ih koristiti na poveznici https://read.bookcreator.com/-L2aSbb_DoiiuRdlvrUbz94uKUQi0Ac1GppPK0_mrJo/nHb7Rb9ISDeXHO01SjRuhw

 

Lidija Novosel, prof.

Komentari