U petak, 23. listopada 2020. godine, učenicima Gimnazije „Fran Galović“ (zbog epidemiološke situacije na predavanju su bili učenici 1. g i učenici koji pohađaju nastavu Govorništva), doc. dr. sc. Mario Kolar održao je predavanje o Franu Galoviću povodom 27. Galovićeve jeseni. Gospodin Kolar učenicima je predstavio svoju knjigu u kojoj je istaknuo tri Galovićeva najvažnija djela, a to su zbirka pjesama „Z mojih bregov“, novela „Ispovijed“ i drama „Pred smrt“. Knjiga je dobila ime po stihu iz pjesme „Crn bel“ a zove se „Dok večer se zmrači“.

Istaknuo je koliki je Galovićev doprinos u razvoju hrvatske
književnosti te koliko je djela još mogao napisati da nije umro s 27 godina. Svojim predavanjem doc. dr. sc. Mario Kolar učenicima je dočarao koliko je Fran Galović važan pisac, ne samo za nas Podravce, već za cijelu Hrvatsku i koliko je važno čitati njegova djela koja su i danas, puno godina nakon njegove smrti, aktualna i zanimljiva. Govoreći o Galoviću, spomenuo je i neke suvremene pisce želeći dokazati zanimljivost i svevremenost Galovićeva opusa.
Tea Jaušić i Hana Vusić, 1.G

Komentari