Svijet književnosti obiluje različitim žanrovima. Utvrđivanje najpopularnijih književnih žanrova nije jednostavan zadatak kao što se čini.

Pitanje je može li se o popularnosti književnog djela suditi po tome koliko su ljudi skloni određenom žanru, knjigama koje su zapravo pročitane, prihodima ili objavljenim knjigama. Pokušala sam doznati što se danas čita i koji su žanrovi najpopularniji.

S obzirom na navedeno pitanje, trebali bismo raščlaniti  što se podrazumijeva pod popularnošću na temelju onoga što ljudi kažu da čitaju (što obuhvaća knjige koje ljudi posuđuju u knjižnicama), na temelju podataka koji govore o tome koje se knjige prodaju, koji žanrovi ostvaruju najveći prihod i koje knjige agenti i izdavači predviđaju da će prodati  jer to najviše utječe, između ostaloga, i na profit.

Najpopularniji književni žanrovi  uspješno se ostvaruju u različitim formatima: od tvrdih omota koje možete kupiti u lokalnoj knjižari do knjiga mekih korica na aerodromskim policama, e-knjiga koje čitate na tabletu, audioknjige koja struji zvučnikom…

Ovo je istraživanje o različitim žanrovima koji redovito proizvode bestselere.

8 POPULARNIH KNJIŽEVNIH ŽANROVA
1.      ROMANTIKA
2.      MISTERIJA
3.      FANTAZIJA I ZNANSTVENA FANTASTIKA
4.      TRILERI I HORORI
5.      MLADI
6.      DJEČJA FIKCIJA
7.      INSPIRATIVNE KNJIGE ZA SAMOPOMOĆ I VJERSKE KNJIGE
8.      ŽIVOTOPISI, AUTOBIOGRAFIJE I MEMOARI

 

Romantika

Romantični romani možda su najpopularniji žanr u pogledu prodaje knjiga. Prodaju se u trgovinama prehrambenih proizvoda, kioscima i preko interneta.

Čitatelji su odani svojim omiljenim autorima. Popularni romantični podžanrovi uključuju paranormalnu romansu i povijesnu romansu.

Misterija

Mnoge popularne knjige o misterijama privlače širok čitateljski krug, pogotovo ako su dio veće serije. Romani počinju uzbudljivo, drže čitatelje zainteresiranima, a završavaju zaključkom koji odgovara na sva čitateljeva pitanja.

Popularni podžanrovi  djela navedene tematike uključuju ugodne misterije, istinske romane o zločinima, spletke, znanstvene misterije, tvrdo kuhane detektivske priče i policijske postupke.

Fantazija i znanstvena fantastika

Fantazijski romani često se odvijaju u vremenskom razdoblju različitom od našeg. U njima su često čarobna stvorenja – od ovozemaljskih čarobnjaka do ubojitih zombija. Mnoge znanstveno-fantastične priče događaju se u prošlosti ili budućnosti. Knjige znanstvene fantastike mogu imati povijesni kontekst, ali većina je vezana uz budućnost i bavi se posljedicama tehnološkog i znanstvenog napretka. Određeni fikcijski žanrovi, poput čarobnog realizma, spajaju fantastiku s tehnikama koje se nalaze u književnoj prozi. Sto godina samoće Gabriela Garcije Marqueza jedan je od najboljih romana svjetske književnosti koji se mogu povezati s takvim tipom proze.

Trileri i horori

Trileri i horori usko su povezani s misterijima, a ponekad i fantazijom.

Autori poput Davida Baldaccija i Dana Browna dominiraju na listi bestselera sa svojim naslovima dok Stephen King kraljuje kao majstor suvremenog horora.

Književnost za  mlade

Beletristika za odrasle preusmjerava popularne žanrove za odrasle u knjige usmjerene tinejdžerskoj publici: od znanstvene fantastike, romantike do krimiromana i fantastike. J. K. Rowling ostvarila je ogroman uspjeh u žanru YA (Young Adult – knjige za mlade) sa svojom serijom Harry Potter. Tako je i sa Suzanne Collins s igrama The Hunger Games. R. L. Stine tinejdžerskoj publici nudi horor-fikciju sa svojim serijama Goosebumps i Fear Street.

Dječja fikcija

Dječja fikcija namijenjena je najmlađoj publici. Počinje slikovnicama i gura ih dalje u kratke priče za one koji počinju rano čitati i za srednjoškolce sklone fikciji. U tu kategoriju ubrajaju se i bajke.

Inspirativne knjige za samopomoć i vjerske knjige

To su književni žanrovi koji  mame publiku širom svijeta. Mnoge knjige o samopomoći tiču ​​se uspjeha i sličnih tema i problema koji zaokupljaju suvremenog čovjeka.

Većina naslova religiozne tematike knjige su samopomoći koje sadrže vjerski nauk. Nude prijedloge za rješavanje problema iz svakodnevnoga života, često iz duhovne perspektive.

Životopis, autobiografija i memoari

Knjige su  koje  pričaju priče o životu neke osobe. U slučaju autobiografije i memoara, tema je autor knjige. Životopise piše netko drugi. Navedene se knjige sastoje od činjeničnih podataka koji su vezani uz različite izvore.

Jedna od novijih i možda zanimljivijih biografija je biografija o životu kanadskog književnika i glazbenika Leonarda Cohena, autorice Sylvie Simmons (I m Your Man).

Danas je to izrazito popularni žanr koji na tržištu ima veliku vrijednost, bilo da je riječ o slavnim književnicima, glazbenicima, slikarima, političarima. Djela su to koja su privlačna čitateljskoj publici  jer iznose intrigantne pojedinosti iz života poznate osobe i čitaju ih i mladi i oni malo stariji.

Petra Mađarić, 1. b

Komentari