Postojale su godine kada je književnosti imala velik značaj za čovjekov život. Čitalo se mnogo te je postojao veliki broj ljubitelja knjiga. Nažalost, danas je vidljiv je veliki utjecaj radija, filma i televizije na književnost. No, nisu svi odustali od čitanja. Postoje ljudi koji se vjerno odnose prema književnosti te koji potiču mlade da pronađu sebe u knjigama.

Krešimir Nemec (hrvatski književni znanstvenik i redoviti sveučilišni profesor) navodi da se čitateljska publika dijeli na žensku i mušku. Ženska publika čita ljubavne i sentimentalne romane, a muška čita kriminalističke, avanturističke, ratne i romane s temom znanstvene fantastike. Kada se govori o čitateljskoj publici popularne književnosti, treba pojasniti da je ona nastala zajedno s popularnom kulturom koja se i intenzivno živi. Popularna kultura uz pomoć medija održava svoje mjesto u kulturi, a napredak medija snažno utječe na književnost danas.

Jedan od istaknutijih znanstvenika koji se bavi popularnom književnošću, Ken Gelder, navodi da čitatelji moraju osjetiti priču iz romana, da roman mora biti napisan iz utrobe autora te će tek  u tom slučaju biti zanimljiv, popularan i pristupačan široj publici.

Iz ankete koja je provedena 2015. godine može se vidjeti da je 47 % ljudi u posljednjih godinu dana pročitalo roman koji je na listi najpopularniji. Riječ je o kriminalističkom romanu.

Romani koji su zabilježili najveći rast prodaje u SAD-u su ljubavni romani. Oni su zabilježili rast prodaje od čak 357 %. Zanimljiva je i pozitivna činjenica da samo 2 % Hrvata čita knjigu preko interneta, a to znači da je većina Hrvata zadovoljnija kada knjigu drži u ruci. To je jako pohvalno i lijepo za čuti.

Knjige koje su se čitale 70-ih i 80-ih godina  te koje su u to vrijeme bile jako popularne, danas su nažalost izgubile tu popularnost: Jerome D. Salinger i roman “Lovac u žitu”, Karen Blixen i roman “Moja Afrika”, Umberto Eco i “Ime ruže”… Danas su tu popularnost preuzele knjige koje su ujedno najprodavanije u Hrvatskoj, a to su knjige „Gospodar Prstenova“ i „Harry Potter“. To potvrđuje da je u Hrvatskoj danas najprodavanija fantastika  dok je na drugom mjestu romantika koja je u nekim drugim zemljama prva na ljestvici. Kriminalistika, koja je 2015. g. bila na prvome mjestu, danas je na trećem mjestu popularnosti, što je i dalje jako visoko mjesto.

Zahvaljujući svim anketama koje su provedene, možemo zaključiti da ljudi i dalje čitaju knjige i time obogaćuju svoj rječnik, jačaju koncentraciju te smanjuju razinu stresa. Predivno je čuti da i mladi čitaju te da i oni pronalaze žanrove koje čitaju. sa zadovoljstvom.

Petra Habdija, 1. b

Komentari