Nezaboravan tjedan na Gran Canariji

Prva mobilnost Umbrella projekta ostvarila se već krajem veljače i trajala je tjedan dana. U ovoj mobilnosti sudjelovale su učenice četvrtih razreda Katarina Pejak, Bruna Vrban Herceg, Dora Kovačić i Marija Ferčec te učenik trećeg razreda Filip Lončarić uz pratnju profesorica Maje Maček Treščec i Kristine Ledinski te profesora Zvonimira Treščeca. Odvijala se na dalekom i egzotičnom španjolskom otoku Gran Canariji, jednom od sedam Kanarskih otoka.

Iz Koprivnice krenuli smo 29. veljače u jutarnjim satima pa smo u popodnevnim satima istoga dana sletjeli na Gran Canariju i glavni grad Las Palmas gdje su nas u zračnoj luci dočekali naši domaćini i njihove obitelji. Već prvoga dana iskoristili smo večernje sate družeći se i upoznajući se. Ubrzo smo shvatili da će nam tjedan biti ispunjen lijepim događanjima i koliko će teško biti otići kada za to bude vrijeme. Škola i domovi naših domaćina nalaze se u gradu Telde pa smo tamo proveli najviše vremena.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Finally arrived! Thank you hosts!🇪🇦

Objavu dijeli Umbrella Erasmus+ Project🇪🇺 (@umbrella.erasmus)

Već drugi dan, čekajući ostatak ekipa iz Portugala, Galicije i Rumunjske, proveli smo na plaži. U ponedjeljak, 2. ožujka, prvom prezentacijom u ovome projektu predstavili su se domaćini, a nakon toga izrađivali smo kišobrane razgovarajući o  problemu globalnog zatopljenja. Stariji učenici škole domaćina istoga su popodneva pripremili za nas različite sportske igre u kojima smo sudjelovali podijeljeni u grupe s članovima svih država sudionika, a nakon svih aktivnosti u školi otputovali smo u predivni Maspalomas u kojemu smo čuli nešto o njegovim specifičnostima i, naravno, okupali se u oceanu te se zabavljali na prelijepoj pješčanoj plaži.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

A perfect day☀️ #erasmus

Objavu dijeli Umbrella Erasmus+ Project🇪🇺 (@umbrella.erasmus)

U utorak su domaćini za nas spremili nove aktivnosti u kojima smo podijeljeni u nove miješane grupe pisali manifest na temu globalnog zatopljenja. Na kraju aktivnosti najbolji smo manifest čitali u gradskoj vijećnici, a kasnije razgledali dijelove grada Telde: San Juan i San Francisco.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Manifest activity🌍 #erasmus

Objavu dijeli Umbrella Erasmus+ Project🇪🇺 (@umbrella.erasmus)

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Representing our manifest📝 #erasmus

Objavu dijeli Umbrella Erasmus+ Project🇪🇺 (@umbrella.erasmus)

Naš tim sa svojom prezentacijom nastupio je u srijedu, a nakon što smo ostale ekipe upoznali s našom Hrvatskom, županijom, gradom i Gimnazijom slijedio je put na sjeverniji dio otoka. Tamo smo posjetili mjesta poput: Casa del Queso, Cumbre itd. Naučili smo ponešto o izradi sira, poznatim kanarskim sirevima, a i sudjelovali u radionici izrade privjesaka od vune koju smo čistili i češljali.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Montaña Alta⛰ #erasmus

Objavu dijeli Umbrella Erasmus+ Project🇪🇺 (@umbrella.erasmus)


Galicija i Portugal predstavili su se u četvrtak, 5. ožujka, a zatim smo posjetili Las Palmas uz lokalnog vodiča koji nam je pokazao različite zanimljivosti tog grada te nam na vrlo zanimljiv način približio povijest, ali i sadašnjost mjesta. Posljednji dan svoju državu i školu predstavila je rumunjska ekipa djevojaka koje pohađaju vojnu školu. Kasnije smo posjetili i ekološku farmu u kojoj smo mogli vidjeti koje se kulture i na koji način uzgajaju na tom području te također okusiti nevjerojatno ukusnu hranu s ekološke farme. Tu zadnju večer proveli smo u zajedničkom društvu u parku San Juan, pričajući, zabavljajući se i na kraju opraštajući se uz puno suza i još više zagrljaja, obećavajući si da ćemo se svi ponovno vidjeti.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Croatian team presentation🇭🇷 #erasmus

Objavu dijeli Umbrella Erasmus+ Project🇪🇺 (@umbrella.erasmus)

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

DIY sheep workshop, pt. 2 #erasmus

Objavu dijeli Umbrella Erasmus+ Project🇪🇺 (@umbrella.erasmus)

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Ecological farm, pt.3🌼

Objavu dijeli Umbrella Erasmus+ Project🇪🇺 (@umbrella.erasmus)


Dojmovi učenika

Meni je ovo putovanje bilo jedno od najboljih i najvažnijih iskustva koje sam mogla proživjeti. Prijateljstva koja smo stvorili, način na koji smo se povezali kao stranci iz potpuno različitih država i kultura, jezika, tradicija… jednostavno su neopisivi. Osim što smo radili na osvješćivanju globalno bitnog problema kao što je zatopljenje, zagađivanje okoliša i slično, naučili smo toliko toga o kulturi drugih ljudi, naučili smo se prihvaćati iako smo vrlo različiti, naučili smo da granice za nas ne postoje i da je daljina samo broj jer prijateljstva ne poznaju granice i ne znaju za daljinu. Pri odlasku svi članovi ovog projekta ostavili su nam vrata svojih domova zauvijek otvorena kao što smo i mi njima otvorili svoja. Nemoguće je opisati koliko je ovaj projekt utjecao na nas i koliko smo postali potpuniji ljudi zbog njega. To je i cilj ovih projekata i mislim da je jasno zašto bi se trebali nastaviti, poticati nas i biti brojniji i češći.

Marija Ferčec

Nisam nikada mogla ni pomisliti da ti se neki ljudi toliko jako mogu podvući pod kožu u tjedan dana. Iako nam je rastanak svima jako teško pao, stvorili smo veze koje će se teško prekinuti, a prijateljstva će ostati vječna. Ovo iskustvo teško se može opisati riječima i tih tjedan dana ne bih nikada mijenjala ni za što. Jako će mi nedostajati sve to i nadam se da ćemo se svi opet naći na istome mjestu. Erasmus je odlično iskustvo i stvarno ga preporučujem svima.

Katarina Pejak

Ovo iskustvo jedno je od najboljih iskustava u životu. Prošli smo tjedan započeli kao potpuni stranci, a nakon samo tjedan dana postali smo jedna velika obitelj. Zajedno smo razgledavali, uživali, šalili se, jeli… ali najbitnije su naša povezanost i ljubav jednih prema drugima. Svakome tko je zainteresiran za upoznavanje novih kultura, osoba, država, preporučam ovakvo iskustvo. Na ovakvim se putovanjima može vidjeti koliko smo mi svi različiti, ali ipak toliko isti. Svi će mi jako nedostajati, ali nastojat ću doći većini. Ovo je iskustvo koje ću prepričavati svojoj djeci.

Bruna Vrban Herceg

Protekli tjedan na Kanarima je prošao prebrzo, nevjerojatno je kako možeš upoznati ljude u samo nekoliko dana, a imati osjećaj kao da ih poznaješ cijeli život. To je bio jedan od najboljih tjedana u mom životu i ne mogu naći riječi koje su ga dostojne opisati. Mogu samo reći da bih svima preporučio da se uključe u slične projekte jer je to jedno veliko i predivno životno iskustvo.

Filip Lončarić

Erasmus je jedno od najljepših životnih iskustava koje možete dobiti i šteta je ne iskoristiti ga. U tjedan dana upoznajete ljude, potpune strance, koji vam svakim trenutkom postaju sve draži i u samo nekoliko dana steknete prijatelje za cijeli život. Uz nevjerojatno drage ljude posjećujete predivna mjesta, upoznajete kulturu te ponesete djelić toga svega zajedno sa sobom kao što je to za mene bila Gran Canaria. Preporučila bih svima da se uključe u slične projekte jer će vam to biti jedno od najljepših iskustava i vratit ćete se kao bolja osoba.

Dora Kovačić

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

The final ceremony❤ Thank you all❤❤❤

Objavu dijeli Umbrella Erasmus+ Project🇪🇺 (@umbrella.erasmus)

Komentari