U subotu 14.3. (iz očitih razloga) obilježava se međunarodni dan proja PI.

PI ili π (16.slovo grčke abecede) je svima dobro poznata, ako ne i najpoznatija matematička konstanta široko primjenjiva u matematici i fizici, ali i ostalim prirodnim znanostima.

Najpoznatija konstanta nastala je kao rezultat promatranja odnosa opsega kruga i njegovog promjera ( O = 2rπ ), ali povijest detaljnog otkrivanja broja PI trajala je (može se reći i da još traje) oko 3000 godina.

Često se spominje i kao Arhimedova konstanta ili Ludolfov broj.

PI ( 3.14159265358979323846264338327……) je beskonačan neperiodičan decimalan broj. On je iracionalan (ne može se prikazati u obliku razlomka dva cijela broja što je dokazano tek 1761.), ali to nije zaustavilo ljudsku potraga za otkivanjem što većeg broja njegovih znamenaka.

Današnji broj otkrivenih znamenaka koje su naravno otkrivene digitalno (pomoću superračunala) iznosi oko 31 bilijun decimala.

Pifilologija je umijeće pamćenja velikog broja znamenaka broja PI.

Današnji svjetski  rekord (službeni) s naučenih 70 030 znamenka broja PI napamet drži Indijac kojemu je za to trebalo 17 sati i 14 minuta.

Obilježavanje dana broja Pi uveo je 1988. fizičar Larry Shaw i od tada ga najčešće učenici i studenti diljem svijeta obilježavaju sricanjem znamenaka broja Pi, raznim prezentacijama, zanimljivostima, jedu se πzze, πte, πstacije, πre, πletina, pišu se stihovi čiji broj slova u riječima odgovara znamenkama broja PI.

Npr:

Sad i teku i knjigu preskočit’: do dvojke nekak’ doć.

3     1   4    1    5         9                2     6         5           3

Ako i hoću i želim ispraviti tu matiku moram sad dobro omraženu zagrijati stolicu.

Ruđer Bošković, 1918. spjevao je prvih 30 decimala:

Nek i sada i vazda slavljeno

3    1    4  1     5        9

na Zemlji jeste ime onoga

2       6        5      3       5

Arhimeda, helenskog mudraca!

8                  9                 7

Domišljat bje on kao Ptolomej;

9         3    2    3        8

Svet plamen on podade nama tad;

4       6         2        6         4      3

Kad kružnicu baš on odredio

3         8         3     2       7

računajuć…….

Neke zanimljivosti:

• 3. rođen je Albert Einstein, a umro Stephen Hawking
  • Među bolje aproksimacije broja Pi spadaju razlomci
  • U prvih 100 000 znamenaka najčešće se pojavljuje broj 1
  • Tek 1706. godine je uveden simbol π
  • Računalu ENIAC, 1949. trebalo je 70 sati da pronađe prvih 2000 znamenaka
  • Svjetski neslužbeni rekord od 100 000 naučenih znamenak napamet drži Japanac Akira Haraguchi
  • Hrvatski rekord u sricanju znamenka broja Pi iznosi 1570 znamenaka.
  • Iza 763. pozicije u zapisu broja π nalazi se redom šest devetki i to se naziva Feynmanovom točkom.
  • Među prvom 31 decimalom broja π nema niti jedne nule.
  • Jeste li znali da su 3.14 posto mornara zapravo PI-rati
  • Postoji film PI iz 1988. o paranoičnom matematičaru kojeg opsjedaju brojke.
  • U epizodi Star Treka ‘Wolf in the Fold’ Spock uništava zlo računalo tako da mu naredi da izračuna posljednju znamenku broja pi
  • Postoji pjesma broja PI koja je nastala pretvaranjem njegovih znamenka u note. Poslušajte kako zvuči https://www.youtube.com/watch?v=OMq9he-5HUU
  • U broju PI ljudi mogu pronaći svoje rođendane, neke posebne brojeve ili čak broj telefona. Pokušajte: http://mypiday.com/

Pozivamo zainteresirane učenike da se priključe obilježavanju dana broja π pisanjem stihova koji odgovaraju broju znamenka broja π (može ili na hrvatskom ili engleskom jeziku ili nekom drugom), učenjem što više znamenaka broja ili izradom prigodnih plakata ili likovnih radova.

Svoje radove ili vještine možete pokazati 16.03. vašem razredu i profesorima na satovima matematike ili likovnog

Igor Fulir, prof.