Gimnazija „Fran Galović“ sudjeluje u projektu Volontiraj i recikliraj, pa smo u četvrtak 24.listopada posjetili razigrani Dječji vrtić Tratinčica u kojemu nas je dočekala skupina pod nazivom Jagodice. Gimnazijska ekipa sastavljena od profesorica Mišele Lokotar i Željke Perošić te učenika 3.b (Nika Šprem, Marko Antonio Cug, Lara Kukec, Roko Slukić i Tea Lucek), 3.c (Nina Hudić, Marija Tomiek, Ivana Obran, Gabrijela Cvitić i Theressa Ruđić) i 3.e razreda (Ivana Kolarić, Dora Orošić, Lucija Rimac, Paula Mađerić, Anja Krapinec i Tamara Sinjerec) krenula je u 8.45 znatiželjnim mališanima u cilju pripreme za terensku nastavu u šumi. Čim smo došli, djeca i tete Martina Hanjš i Ivana Čempuh veselo su nas dočekale pa je svakom gimnazijalcu dodijeljeno jedno ili dvoje djece s kojima će rješavati radne listiće vezane za terensku nastavu i odgovorno ponašanje unutar šume. Djecu smo učili što se sve ne smije raditi u šumi: na primjer, ne smije se ložiti vatra, brati gljive i bobice ako nisu u prisustvu roditelja koji će im pokazati koje su gljive jestive, a koje nisu. Također smo razgovarali kako se treba pripremiti za odlazak u šumu, obući adekvatnu obuću, uzeti vode, kao i da ne smijemo bacati smeće po šumi i time ju zagađivati. Morali su obojati stablo i zaokružiti koje životinje žive u šumi, a precrtati one koje joj ne pripadaju. Nakon aktivnosti ispunjavanja listića, koja je trajala oko deset minuta, uslijedila je igra ili pjesmica o muhari, a zatim i mala pauza za keksiće i sok. Mališani su, usprkos svojoj dobi, bili vrlo poslušni i kvalitetno su odradili i razumjeli aktivnosti. Cilj je također bio unaprijediti međugeneracijsku suradnju i povećati svijest o važnosti prirode. Sljedeći petak naš je plan otići s djecom u šumu te ih naučiti raspoznati pojedino drveće (bukvu, hrast itd.), pokazati im mahovinu i lišaj te napraviti otisak kore drveta. Također, nadamo se daljnjoj uspješnoj suradnji s djecom i uzbuđeno iščekujemo vesele dogodovštine s njima.

 

Tamara Sinjerec, 3.e

Komentari