Dana 24. rujna 2019. u učionici kemije Gimnazije „Fran Galović“ održana je radionica „Analizom pogodi koja je sol u vodi“ iz ciklusa Kemijsko-inženjerskih radionica HKDI-ja. Radionici je prisustvovalo 15 učenika 3. i 4. razreda naše Škole. Voditelj radionice bio je doc.dr.sc. Tomislav Portada, kemičar zaposlen na Institutu Ruđer Bošković. Uz dr. Portadu inicijator ove radionice bio je naš  učenik, kemijski olimpijac Luka List. U organizaciji su pomogle i naše profesorice kemije Mišela Lokotar, Sanja Mikulić i Radmila Moferdin. Dr. Portada došao je u pratnji Mislava Barića, studenta kemije na PMF-u u Zagrebu, koji je zajedno s Lukom osvojio broncu na ovogodišnjoj Međunarodnoj kemijskoj olimpijadi. Uz Luku Lista i Mislava Barića dr. Portadi je pomogao i Ilija Srpak, student prirodnih znanosti Sveučilišta u Cambridgeu. Radionica je trajala tri sata, a odaziv je bio sjajan, popunjeni su kapaciteti radionice. Nakon završetka radionice naši gosti dobili su poklon-pakete naše Gimnazije. Sama radionica temeljila se na zadatku s Međunarodne kemijske olimpijade održane u Gruziji 2016., a zahtijeva vještine u kombinatorici i znanju anorganske kemije, što su naši učenici uz malu pomoć asistenata uspješno savladali. Veselimo se najaviti još dvije slične radionice dr. Portade koje će se ubrzo održati u našim kemijskim prostorima.

Luka List, 4.d

Komentari