Piše: Marko Katinčić, 3. c

Ema Godek (2. b), Viktoria Bačić (3. c), Lana Bermanec (3. c), Hana Knežević (3. c) i Marko Katinčić (3. c), učenici naše škole, krenuli su 26. svibnja 2019. na dugačak put preko Mađarske, Slovačke i Češke do Berlina. Pratnja su im bili profesori Ema Solina, Saša Kresojević i Zoran Pintarić.

Domaćin ovog putovanja bio je gospodin Josip Juratović, Koprivničanac koji je zastupnik u Bundestagu, njemačkom parlamentu. Gospodin Juratović tri puta godišnje organizira studijska putovanja Berlinom za mlade ljude iz Njemačke koji žele pobliže upoznati svoj politički sustav.
U razgovoru s novostečenim prijateljima iz Heilbronna došli smo do zaključka da i oni „bježe“ od politike.

Ovo putovanje, predavanja i debate u kojima smo sudjelovali zasigurno su svima nama promijenili mišljenje o politici!
Ponedjeljak je počeo radno. Ujutro smo išli u Ministarstvo rada i socijalne skrbi gdje smo uz zanimljivo predavanje upoznali Ministarstvo, naučili kako funkcioniraju ostala njemačka ministarstva i saznali kako je podijeljen njihov budžet.
Nakon zanimljivih spoznaja o Ministarstvu krenuli smo u panoramski obilazak grada. Stali smo kod ostataka Berlinskog zida, simbola podjele Berlina i cijele Njemačke, gdje se nalazi i vidikovac s kojeg se pruža pogled na grad.
Nakon ručka posjetili smo kuću Willyja Brandta koja je danas sjedište političke stranke SPD čiji je član i naš domaćin Josip Juratović. Ondje smo se upoznali s povijesti i radom same stranke. Nakon obilaska kuće predstavnik stranke upitao nas je zašto se ljudi ne priključuju političkoj stranci SPD i što bi stranka trebala promijeniti kako bi joj se ljudi više priključivali. Tijekom rasprave dotaknuli smo se mnogih tema, no najduže smo se zadržali na pitanju pravilne raspodjele mirovina i samog cilja stranke jer „ako ljudi ne znaju čime se stranka bavi i što želi, onda joj se neće ni priključiti“.

Treći dan našeg studijskog putovanja počeli smo u zgradi njemačke savezne pokrajine Baden-Württemberg (Baden-Württemberg Landesvertretung) gdje smo imali priliku razgovarati s jednim od zastupnika. Glavna tema rasprave koju smo vodili za vrijeme ukusnog ručka bilo je njemačko pravosuđe.
Nakon dobrog zalogaja i razgovora krenuli smo prema zgradi Bundestaga. Kontrola osobne, detektor metala, rendgen – i nakon dvadesetak minuta stigli smo na tribinu na kojoj smo slušali jednosatno predavanje o Njemačkom parlamentu. Slušali smo o daktilografima koji ručno bilježe svaku izgovorenu riječ (u slučaju da tehnologija zakaže, sve je dokumentirano rukom). Zanimljivo je da sjednice počinju oko 9 ujutro, a znaju potrajati i do 4 sata u noć.

Nakon razgleda plenarne sale debatiralo se s našim domaćinom, saborskim zastupnikom gospodinom Juratovićem. Bilo je zanimljivo slušati mlade građane Njemačke Republike kako kritički sagledavaju situaciju u državi.

Nakon debate bili smo u kupoli iznad sale i na samom vrhu cijele građevine. Zašto je sala plenarna i zašto je iznad nje kupola? Simbolika naravno! „Političari su dolje, a narod gore!” rekao nam je gospodin Juratović.

S kupole u kojoj je spiralni uspon pruža se prekrasan pogled na grad.

Pozdrav od vesele ekipe iz Berlina!

Komentari