Piše: Petra Jakopiček, 3. g

Ove je subote, 11. svibnja 2019. u Gimnaziji „Fran Galović“ bilo življe no inače jer se od 10 do 15 sati održavao Dan za znanost. Ta manifestacija već šestu godinu zaredom dovodi Koprivničancima znanstvenike i studente te udruge i klubove zaljubljenika u znanost, a sve to kako bi se u mladima probudilo znatiželju i kreativnost.

Prvi Dan za znanost održan je 2014. godine. Ideju profesorice Marine Furkes o manifestaciji koja bi dovela u naš grad znanstvenike, profesore i studente, teoretičare i praktičare, te tako zainteresirala naše učenike i sugrađane svih uzrasta za čudesnu znanost odmah je podržao ravnatelj Vjekoslav Robotić. I tako je sve počelo. Uslijedilo je, već iste godine, veliko priznanje Središnjeg koordinacijskog odbora Gradova prijatelja djece i Povelja za najakciju. Otad do danas Dan za znanost iz godine u godinu raste, i brojem sadržaja i posjetitelja, snažno pridonoseći prepoznatljivosti naše škole u cijeloj Hrvatskoj. Od prošle godine postao je i naš izvozni proizvod jer smo ga provodili u okviru međunarodnog projekta CHEC. Istaknuto je to u konferansi na svečanom otvorenju kojem su osim predavača i voditelja radionica te nastavnika i učenika nazočili i župan Darko Koren, gradonačelnik Mišel Jakšić s mnogim drugim gradskim i županijskim uglednicima.

Novinarka Petra Jakopiček prikupila je izjave organizatora, visokih gostiju, znanstvenika, nastavnika, učenika i posjetitelja kako bi što vjernije predočila šarenilo sadržaja i dojmova.

 „Drago mi je što je ovo već šesti Dan za znanost i posebice bih trebao zahvaliti profesorici Furkes za pokretanje tog projekta, ali i učenicima. Promoviramo inicijativnost mladih da postanu dio znanstvenih krugova Hrvatske. Naša je škola najbolja za to.“

Vjekoslav Robotić, ravnatelj Gimnazije „Fran Galović“

 „Ovogodišnjim Danom za znanost vladala je posebna emocija. Bila je to kombinacija sreće, zadovoljstva, novih ideja, znatiželje i – ono najvažnije – zajedništva. Mnoge su se obitelji okupile sa svojim mališanima koji su se samoinicijativno zadržavali na mnogobrojnim radionicama u sportskoj dvorani. Ovogodišnji Dan za znanost imao je više od 1300 posjetitelja, a uz to je u projektu aktivno sudjelovalo 120 edukatora te tridesetak učenika organizatora. Vjerujemo da su svi edukatori ostavili dojam na posjetitelje, a posebno na djecu te da će nas sljedeće godine biti još mnogo više. Ono što zasigurno znamo jest da su naši partneri iz Hiše eksperimentov definitivno podignuli atmosferu ovogodišnjeg Dana za znanost svojim znanstvenim šouom o plinovima te su time zaokupili pozornost mnogih malih znanstvenika. Ovom prilikom želim zahvaliti svima koji su na bilo koji način pridonijeli šestom Danu za znanost, a posebno glavnom i odgovornom za sve ovo, ravnatelju Vjekoslavu Robotiću.“

Marina Furkes, mag. educ. math. et phys.

 „Zahvaljujem ravnatelju i profesorima, a ponajprije učenicima. Institucija mladih ljudi zainteresirana za prirodne znanosti nikada neće nestati: uvijek će ih biti. Znanje mladih se cijeni, kao i njihov trud. Potrebni su nam mladi obrazovani ljudi koji su spremni preuzeti budućnost u svoje ruke.“

Darko Koren, župan Koprivničko-križevačke županije

„Zbilja me se dojmilo to kako su ovi mladi ljudi sve pripreme obavljali tijekom turobnih dana. Sada im sja sunce, pa možemo održati i famoznu biciklijadu: znamo kako ravnatelj voli i znanost i sport podjednako. Koprivničanci zbilja pomiču granice u istraživanjima, što doprinosi sveopćem razvoju regije. Neka i dalje ustraju na tehnologiji (koja se iz godine u godine vrlo brzo mijenja) i znanosti, jedino tako možemo pridonijeti poboljšanju kvalitete ljudskog života.“

Mišel Jakšić, gradonačelnik Koprivnice

„Super je to što ovdje ima puno sadržaja za malu djecu, pa se tako ona mogu zainteresirati da se bave znanostima kad odrastu. Ipak, smatram kako nedostaje radionica o najnovijim znanstvenim otkrićima.“

Danijel Kolarić, profesor fizike i informatike

„Odaziv posjetitelja na ovoj manifestaciji uvijek je velik, što znači da mnoge, posebno djecu, interesira područje znanosti. Učenici, a i njihovi mentori, puno rade, pa mogu reći da Dan za znanost za njih može biti vrlo pozitivno iskustvo.“

Ljerka Gazdek, profesorica biologije i kemije

„Početak je bio malčice dosadan, no onda sam obišao štandove i zabavio se. Najviše mi se svidio postav Fizika ekspres.“

Hrvoje Horvat, učenik 1. e razreda

„Naša udruga osmišljena je kao izvannastavna aktivnost za svu djecu željnu učenja i druženja s vršnjacima. Bavimo se matematiom, fizikom i kemijom (prilagođena uzrastu od 8 do 14 godina), a od jeseni i robotikom. Bili smo i na mnogim natjecanjima (tipa MATHEMA).“

Biserka Saboliček, predsjednica udruge Docedno Discimus iz Gole

„Naš postav Elektronika kao pomoć u svakodnevnim aktivnostima pojavljuje se već četvrtu godinom zaredom. U naš klub idu osnovnoškolska i srednjoškolska djeca gdje ih učimo tehničkim znanostima, a posebnu pažnju posvećujemo programiranju.“

Petar Glavaš, predsjednik Kluba mladih tehničara Dandovac iz Zagreba

„Mi, kao studenti, radimo s nadarenom djecom (organiziramo ljetne kampove ) i radimo na popularizaciji matematike.“

član udruge Mladi nadareni matematičari Marin Gedaldić iz Zagreba

„U ovoj sam gimnaziji drugi put, a to mogu zahvaliti  mrežnom servisu estudent. Mogu priznati da nema puno škola koje na taj način promoviraju znanost.“

Ana Lisac, voditeljica postava Što je svemir i kako je nastao?

„Dan za znanost je jako lijepa i poučna manifestacija koja se održava u našoj školi svake godine i na kojoj sudjeluje jako puno učenika naše škole. Sudjelovanje na Danu za znanost važno je za nas i naše profesore jer dijelimo svoja znanja i iskustva stečena na nastavi kemije, fizike i biologije. Sudjelovanje na Danu za znanost bilo mi je jedno lijepo i zabavno iskustvo, a sigurna sam i ostalim mojim kolegama kao i ljudima koji su nam omogućili da odradimo ovaj dan najkvalitetnije što možemo.“

Ena Sabolić, 3. g

Bogata fotogalerija drava.info

FOTO: Marko Posavec i FRANzine

NASLOVNA: Marko Posavec

Komentari