Piše: Lara Horvat, 2. e

Valentinovo ili Dan zaljubljenih praznik je koji se ili mrzi ili voli. No, jeste li se ikad zapitali zašto toliko ljudi ne voli Valentinovo? Većina ljudi ne voli ga zbog toga što ga nemaju s kim proslaviti, a neke iritira komercijalizacija tog praznika. Ima i onih koji smatraju da nam za iskazivanje ljubavi ne treba poseban praznik jer ako voliš nekoga, to možeš pokazivati svaki dan, a ne samo jedan dan u godini. Zanimalo nas je kakav je stav učenika naše škole o tom danu i proveli smo miniistraživanje.

Prenapuhan praznik
Koliko ste se puta zapitali zašto uopće slavimo Valentinovo? Ili pomislili da je to praznik koji samo stavlja sol na ranu ako ste sami? Više od polovice anketiranih gimnazijalaca, njih 57,7 posto, smatra da se Valentinovo uopće ne treba slaviti.

Povijest Valentinova
Sigurno ste na nekom od predmeta tijekom školovanja spomenuli kako je Valentinovo uopće nastalo, no čini se da od toga nije ostalo mnogo. Naime, 61,5 posto učenika ne zna kako je Valentinovo započelo, a tek nešto više od trećine zapamtilo je priču o sv. Valentinu.

Valentinovske tradicije
Svi slijedimo neke tradicije kad je riječ o blagdanima, bilo to kićenje bora 24. prosinca, oslikavanje jaja čudnovatim sličicama za Uskrs ili nešto posve treće. Kad je o Valentinovu riječ, ništa od toga – čak 96,2 posto učenika reklo nam je da nema nikakvu tradiciju. Možda smo samo premladi i imamo dovoljno vremena za preobrazbu u zadrte tradicionaliste.

Kako provesti Valentinovo?
Valentinovo će s voljenom osobom provesti manjina, a čak 80,8 posto ispitanih bit će sami. Za sve one koji Valentinovo planiraju provesti sami imamo dobru vijest: možete se i vi zabaviti! Pozovite frendove, pogledajte neki film, iziđite u neki kafić na kavu i ne budite ogorčeni zbog toga što nikog nemate. Većina ljudi je single, ali možda baš iduće Valentinovo vi nećete biti.

Kako bi škola trebala izgledati na Valentinovo
Većini ljudi svejedno je kako škola izgleda i/ili ne žele nikakve ukrase (smatraju da bi to bilo preljigavo). Neki idu u krajnost i listu želja svode na samo jednu: žele da nema škole. Neki žele da se srca stave po zidovima škole i da se ispisani ljubavni stihovi stave u košare (kao prošle godine). Veliki valentinovski „hit“ ove godine bile su ljestvice 10 najboljih ljubavnih pjesama i filmova na plakatima kraj knjižnice. Učenici su predložili i valentinovsku poštu, nešto što svi pamtimo iz osnovne škole.

Komentari