Trošeći na putovanje, uvijek ste na dobitku

Piše: Marija Ferčec, 3. g

Putovanja su najbolji način obrazovanja, stapaju viđeno i doživljeno te stvaraju cjelovitu sliku svijeta. Putujući, pronalazimo sebe i udaljavajući se, vidimo bistrije slike koje nas okružuju. Profesorica Ledinski je 15. studenog 2018. s članovima Geografske grupe podijelila svoje iskustvo putovanja u Švicarsku

Odlučila je putovati u mjesto Lugano, ali da pri tome ne potroši puno novca pa je, vođena time, tražila najpovoljniji prijevoz i alternativni način smještaja jer upravo smještaj stvara najveći trošak, pogotovo kada je riječ o bogatim i visokorazvijenim europskim zemljama. Za prijevoz je odabrala Flixbus koji je vozio 15 sati s jednim dvosatnim stajanjem i presjedanjem u Milanu te jednim stajanjem i presjedanjem u Veroni na povratku iz Lugana. Kako su hoteli bili najskuplja opcija, potražila je svoj smještaj na internetskoj stranici couchsurfing. Stranica je dostupna svima u svijetu bez obzira na godine i nudi besplatan smještaj na taj način da vas u svoju kuću primi osoba koja živi u mjestu u koje želite putovati ili čak u okrugu od 100 kilometara. Profesoricu Ledinski ugostio je Leonardo T. kojeg je, prije no što je pristala smjestiti se u njegov dom, pokušala provjeriti, odnosno saznati neke podatke o njemu, koliko je već ljudi ugostio i kakav je dojam ostavio. Kako se gospodin T. činio kao prihvatljiv ugostitelj, problem skupog smještaja bio je riješen.

Profesorica je podijelila s učenicima i svoje dojmove o gradu Luganu za koji je istaknula kako je iznimno čist te da ondje za odlaganje otpada postoji podzemni sustav koji se prazni noću i ne ostavlja nepoželjne mirise, pa je tako i zrak čist. Osim čistoće samog grada i zraka, svugdje su se nalazili izvori pitke vode tako da je voda uvijek dostupna svim stanovnicima, turistima i prolaznicima. Plan puta obuhvaćao je razgled Lugana u kojem je sudjelovao i domaćin Leonardo T., posjet planinama Monte Bre i Monte San Salvatore s prekrasnim panoramskim pogledom, razgled dvoraca u Bellinzoni i sunčanje te kupanje na Valle Verzasci, posjet Asconi i Locarnu. Tijekom svog posjeta Švicarskoj primijetila je kako je sve vrlo dobro prometno povezano i funkcionalno. Nakon ovog putovanja sljedeće  već planira, ali s odredištem u Indoneziji gdje će je također ugostiti ljudi koje je upoznala na svojim putovanjima.

Za sve vas koji volite putovati, skloni ste avanturama i pozitivnim predrasudama ovakav način putovanja odličan je izbor jer ne samo da ćete uštedjeti, već postoji mogućnost upoznavanja mnogo različitih, zanimljivih i dobrih ljudi koji dijele slične ili iste interese. Savjet je da sa sobom povedete i osobu kojoj vjerujete i s kojom se slažete, dijelite slične želje i planove – tako će putovanje biti sigurnije, a sigurno i zabavnije. Jezik uglavnom ne bi trebao biti problem jer danas gotovo svi govore ponešto engleskog, a i možete se dobro snaći s malo znanja njemačkog, francuskog ili talijanskog.

Putovanja su jedina mogućnost koja se kupuje a da vas pritom čini bogatijima, zato kad vam se pruži prilika, ne oklijevajte, već se prepustite svijetu i životu koji samo jednom imate.

 

Komentari