Članovi Povijesne grupe danas su s voditeljicama, profesoricom Gordanom Trnski i profesoricom Ana-Marijom Martan, posjetili Arhivski sabirni centar Koprivnica, dio Državnog arhiva Varaždin

Ondje ih je voditeljica Arhivskog sabirnog centra Ivana Posedi, viša arhivistica, upoznala s povijesti osnutka arhiva u Hrvatskoj i Koprivnici, principima rada arhiva i vrstama arhivske građe. Učenicima je govorila i o problematici vezanoj za manjak prostora potrebnog za čuvanje građe i činjenici da se zbog toga još uvijek mnogo arhivske građe vezane za grad Koprivnicu nalazi u varaždinskom arhivu. Unatoč problemima s manjkom prostora i često neadekvatnim spremištima gospođa Posedi uspjela je u koprivnički arhiv vratiti vjerojatno najvažniju ispravu, onu iz 1356. godine kralja Ludovika I. Anžuvinca o proglašenju slobodnog kraljevskog grada, zahvaljujući kojoj je Koprivnica 4. studenog proslavila 662. obljetnicu. Osim isprave učenici su mogli vidjeti i zapisnike koprivničkog poglavarstva, spomenice škola i mnoge druge dokumente kojima je gospođa Posedi rukovala u rukavicama jer je, kako je objasnila, riječ o vrlo vrijednoj građi koja se ne smije izlagati eventualnim nečistoćama i masnoći ruku. Učenici su se na ovaj način iz prve ruke upoznali s pisanim povijesnim izvorima i načinima njihova čuvanja.

Ana-Marija Martan, prof.

FOTO: Ana-Marija Martan, prof.

Komentari