U utorak, 23. listopada, Gimnazija će ugostiti Gorana Šafareka, poznatog biologa, fotografa, svjetskog putnika i – svoga bivšeg učenika. Govorit će o vodama u Hrvatskoj, prije svega rijekama, jezerima i podzemnim vodama. Predavanje će se održati u 13 sati u multimedijskoj učionici, a pratit će ga učenici svih generacija koji 7. sat imaju Biologiju te ostali zainteresirani učenici i nastavnici.

Vesna Balent, školska pedagoginja

Priroda se nekoć gledala samo kao sirovina, sada je to važan resurs u održivom razvoju. Rijeke su dobar primjer. Ne tako davno veći dio građana, društva, čak i intelektualaca, smatrali su zahvate u prirodi isključivo razvojnim projektima. No, takav je pristup doveo do cijelog niza problema, ne samo za ostala živa bića nego i za čovjeka. Klimatske promjene, poplave i ostale nepogode jasna su opomena. Nove znanstvene spoznaju otkrivaju mnoge koristi od prirode. Još uvijek čujemo da je očuvana priroda zapreka gospodarstvu. Znanost je pokazala da je upravo očuvana priroda temelj održivog razvoja lokalnih zajednica. Iako na stručnim i znanstvenim temeljima, prirodne znanosti, zaštita okoliša i prirode te održiv razvoj danas su još uvijek prilično udaljeni od prosječnog stanovnika. Primjerice, močvare su mjesta izrazito velike biološke vrijednosti koje mnogo pružaju ljudima ‒ prirodna su obrana od poplava, pročišćuju vodu, a i turistička su odredišta. No još se uvijek neki političari koriste pojmom močvara u negativnom značenju. Slično je i s pojmom krš koji je sinonim za bezvrijedan, nabacan prostor. Ljudi i dalje robuju predrasudama o zaštiti prirode kao zapreci gospodarstvu jer ne znaju za mnoge ekonomske koristi od očuvane prirode. To su tzv. usluge ekosustava, a znanstvenici su izračunali da u Europskoj uniji priroda pruža koristi u vrijednosti od 300 milijardi eura!

Goran Šafarek

FOTO: Goran Šafarek

Komentari