Piše: Mirta Sabol, 4. d

U utorak, 27. veljače 2018., u Gimnaziji „Fran Galović“ održan je “mini” Dan za znanost za sudionike međuregionalnog projekta CHEC. Budući da je Dan za znanost postao jednim od zaštitnih znakova naše škole, njime se škola predstavila učenicima i nastavnicima Reformatorske gimnazije Čurgo, Umjetničke škole Nagybajom i Razvojnoj agenciji Podravine i Prigorja PORA iz Koprivnice s kojima surađuje u CHEC-u. Organizatorica aktivnosti, uz pomoć učenika i nastavnika, bila je profesorica Marina Furkes koja iza sebe ima već četiri uspješno provedene takve manifestacije.

Svečano otvorenje vodili su Petra Balija i Petar Kukec. Bogat program predstavio je raznovrsno stvaralaštvo naših učenika – glazbeno, multimedijsko i dramsko-scensko. Tako je premijerno u školi izveden igrokaz o Nikoli Tesli „Mind from the Future“, a učenici 4. b razreda Petra Lozo i Matija Gašpari interpretirali su stihove balade „Khevenhiller“ Miroslava Krleže. Nakon razgleda škole gosti iz Mađarske pratili su pokuse iz fizike koje su pripremili učenici 4. g razreda. Matematika u urbanističkom planiranju i arhitekturi te Matematika u videoigrama predavanja su koja su održali učenici Andrija Njerš, Jakov Dolenec i Stjepan Đelekovčan, a za učenike 1. b i 1. d razreda bilo je organizirano predavanje Denisa Sunka o keramikama koje vode struju. Svoj su tlak, razinu šećera u krvi i kapacitet pluća svi mogli provjeriti kod učenika 4. d razreda. Mađari su nama pokazali kako funkcioniraju njihovi roboti te su i oni održali nekoliko zanimljivih predavanja.

Nakon ovog kratkog ali vrlo zanimljivog programa učenici i profesori uputili su se na ručak i time je “mini” Dan za znanost uspješno priveden kraju.

Veselimo se budućim susretima sa susjedima iz Mađarske.