Filozofski se café održati može!

Filozofski café prvi je put održan u Knjižnici i čitaonici „Fran Galović“ u subotu, 3. veljače 2018. Café je vodila profesorica Sanja Suton, a domaćica iz Knjižnice bila je diplomirana knjižničarka Petra Dravinski. Program je ostvaren  u suradnji obrta “Mudro drvo” i Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ s ciljem predstavljanja sadržaja kojima je „Mudro drvo“ obogatilo kulturnu scenu našega grada.

Za razliku od gimnazijskog filocafea namijenjenog samo gimnazijskim maturantima – a s idejom da za njega ne treba prethodno znanje filozofije, već samo volja za kritičkim promišljanjem – na ovaj su bili pozvani svi zainteresirani srednjoškolci. Sudjelovali su učenici iz svih triju gradskih srednjih škola: Gimnazije „Fran Galović“, Srednje škole i Obrtničke škole.

Café je započeo slobodnim odabirom tema. Učenici su svojevoljno predlagali teme te su kasnije glasali za najprivlačnije. Predložene su teme: „Zašto mladi nisu zainteresirani u kulturu?“, „Bi li homoseksualni parovi smjeli posvajati djecu?“, „Treba li zakonski propisati cijepljenje djece?“ itd. Svih dvanaest glasova dobila je danas iznimno aktualna tema „Treba li zakonski propisati cijepljenje djece?“ i rasprava je mogla započeti. Razgovaralo se kulturno i vrlo staloženo, svi su prilagali argumente i premda se išlo u širinu, nikada se nije u potpunosti skrenulo s teme. Nakon sat i pol rasprave svi su podijeljeni u grupe te su s nasumično odabranim sudionicima morali doći do zaključka teme. Ovo su zaključci svih četiriju grupa:

„Zakonom bi se trebalo propisati cijepljenje uz informiranje ljudi o sastojcima cjepiva. Naravno, uvijek postoji opasnost da se nešto dogodi jer svaki cijepljenjik može drukčije reagirati na cjepivo.“

„Smatramo da se treba zakonom propisati cijepljenje, no zahtijevamo da se ustanove institucije koje će testirati ta cjepiva.“

„Cijepljenje treba biti zakonom propisano, ali uz nadzor Imunološkog zavoda koji bi regulirao cjepiva te kvalitetu kupljenih cjepiva.“

„Zakonom treba propisati obavezno cijepljenje djece, no trebaju postojati državne ustanove koje reguliraju ta cjepiva i njihov sadržaj mora biti u potpunosti transparentan. Treba postojati mogućnost izbora necijepljenja djeteta ako ono ima imunoloških problema.“

Nakon grupnog rada svi sudionici napisali su jednom riječju svoje mišljenje o caféu, a neke od riječi su intrigantno, odlično, zanimljivo, uzbudljivo i prosvjetljujuće. Budući da su dojmovi bili vrlo pozitivni, domaćica Petra Dravinski predložila je da se café ponovno održi u prostoru Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“.

Fran Tadić, 4. e

 

Komentari