Drugi dio ispita iz Hrvatskog jezika odgođen je za 28. lipnja 2017. u 14 sati. Naime, u ponedjeljak u splitskoj Obrtno tehničkoj školi umjesto eseja učenicima su podijeljene ispitne knjižice iz testnog dijela. NCVVO je odmah reagirao i odgodio pisanje testa koji je bio zakazan za 20. lipnja – što je kod nekih učenika izazvalo oduševljenje, a kod drugih negativne reakcije.

Saznalil smo što misle naši maturanti o odgodi testa.

Marko Benjak: „Iako mi je dobro došlo malo vremena da još malo ponovim, također me i iritira što nisam već gotov s tim.”

Karla Medenjak: „Mislim da odgoda mature nije uredu zato što ima učenika koji u to vrijeme imaju prijemne za upise na fakultet i sad ih moraju odgađati. Sam događaj donio mi je stres a ne vrijeme za pripremu.“

Tia Pošta: „Smatram da jučerašnji događaj nije samo uznemirio pristupnike državne mature već i sve ostale koji sudjeluju u tom iznimno kontroliranom i isplaniranom procesu. Osobno, odgoda me nije čak toliko ni iznenadila s obzirom na nekoliko događaja iz prijašnjih godina, a gradivo hrvatskog ću stići ponoviti bez žurbe.“

Lucija Pihač: „Matura je stresno razdoblje za sve učenike i profesori su tu da to sve olakšaju brinući se da sve glatko prođe i održavajući red. Nemaju drugih dužnosti osim osigurati najbolje moguće uvjete učenicima i pročitati upute koje dobiju od NCVVO-a. Normalno je da se pogreške događaju, ali pogreška koja cijelu državu unazadi za deset dana ne bi se trebala dogoditi. Neki učenici 28. imaju prijemne, moj prijemni je jedan dan kasnije i dodatni stres koji je promjena izazvala nije dobrodošao.“

Društvene mreže i grupa Maturanti 2016./2017. krcati su različitim urnebesnim reakcijama maturanata koji su se odlučili izraziti riječima, ali i slikama. Prikazujemo vam nekoliko „maštovitih uradaka“ i komentara.

Izvor: Maturanti 2016./2017.

Vedrana Strmečki, 4. c