Piše: Mirta Sabol, 3. d

Mathema je grupno matematičko natjecanje za učenike od trećeg razreda osnovne škole do drugog razreda srednje škole na kojem sudjelovati mogu svi oni koji imaju volju i želju. Natjecanje je održano 19. svibnja 2017. godine u Koprivnici na dvjema lokacijama: učenici osnovnih škola natjecali su se u OŠ „Braća Radić“, dok su učenici prvih i drugih razreda srednjih škola odmjerili svoje znanje u Gimnaziji „Fran Galović“. Organizator je Matheme Udruga mladih koprivničkih matematičara (UMKOM), a u organizaciji su sudjelovale naše profesorice Bojana Habek i Marina Njerš.

Sudjelovalo je 1305 učenika iz 90 škola i 15 županija, a u našoj školi ugostili smo 237 učenika, tj. 79 tročlanih ekipa. Otvorenje natjecanja za učenike srednjih škola počelo je u 13 sati. Nakon svečanosti učenici su se prema rasporedu uputili prema učionicama gdje su u timovima rješavali zadane zadatke 80 minuta. Službeno proglašenje pobjedničkih ekipa bilo je u 17 sati i 10 minuta.

Upitali smo nekoliko učenika koliko su se dugo i kako pripremali. Marko i Vjeran, učenici prvog razreda iz Bjelovara, rekli su nam da su se pripremali rješavajući zadatke koje im je profesorica pripremala, a bilo je i učenika koji su izjavili da se za ovo natjecanje nisu posebno pripremali, no misle da su dobro riješili zadatke.

Za komentar smo zamolili i profesoricu matematike Branku Kušenić iz Gimnazije Nova Gradiška: „Sviđa nam se ovakav tip natjecanja. Bili smo na sličnom natjecanju u Puli, no Koprivnica nam je bliže pa smo mogli dovesti više ekipa. Naši učenici pripremaju se cijelu godinu za razna natjecanja na dodatnoj grupi, tako da smo ovdje došli spremni.“

Donosimo i kratke izjave naših profesorica članica UMKOM-a zaslužnih za organizaciju natjecanja u našoj školi.

Bojana Habek, prof.:

„Već nekoliko godina organiziramo ekipno natjecanje Mathema i prezadovoljni smo što je svake godine sve više sudionika. Tako je ove godine snage odmjerilo čak 1305 učenika. Time smo postali najmasovnije natjecanje iz matematike u Hrvatskoj. Samo natjecanje ove se godine održavalo u Gimnaziji ‘Fran Galović’ i u OŠ ‘Braća Radić’ Koprivnica.“

Marina Njerš, prof.:

„Broj učenika sudionika Matheme pokazuje kako u Hrvatskoj postoji potreba za natjecanjima iz matematike. Kvaliteta natjecanja zasigurno je prepoznata jer je broj natjecatelja u odnosu na lani veći. Natjecanje bi bilo nemoguće organizirati bez dobrog tima, velikog broja volontera te podrške ravnatelja i pomoćnog osoblja.“

FOTO:  Mirta Sabol i Isabela Pernjak, 3. d

 

Komentari