Na Dan škole, 28. travnja 2017., održane su dvije informatičke radionice: micro:bit radionica i Robotika uz LEGO.

Radionice će se održavati i dalje, a njihov je smisao podizanje zainteresiranosti za STEM područje iz nekoliko razloga:

  • zaposlenici u STEM zanimanjima najtraženiji su i najbolje plaćeni
  • ovakve vještine danas predstavljaju dio pismenosti – npr. matematičke i ICT pismenosti
  • STEM je vezan za mnoga druga područja, pa i za područje društvenih znanosti – ekonomiju, sociologiju, psihologiju, organizaciju… (Za one koji nisu znali: i informacijske znanosti pripadaju društvenim znanostima.)

micro:bit radionica

Radionice s micro:bitovima održavaju se četvrtkom u našoj školi, a ovo je bila još jedna u nizu. Uključili su se učenici koji redovito dolaze, ali i neki novi. Dok su iskusniji učenici samostalno rješavali zadatke, mlađi su mogli upoznati osnovne pojmove programiranja – varijable, petlje, grananja, logičke operatore… te osnovno upravljanje micro:bitom, npr. kako prikazati sliku ili ispisati tekst na LED zaslonu. Na ovoj smo radionici isprobali jednu od nekoliko dodatnih mogućnosti koje nudi micro:bit – „osjećaj“ za kretnju. micro:bit je tako postao libela (vaservaga), brojač koraka…

Robotika uz LEGO:

Mit Robotern Deutsch lernen

Zahvaljujući Goethe-Institutu, naša je škola na korištenje dobila osnovne i dodatne LEGO Mindstorms komplete za robotiku u svrhu zanimljivijeg učenja njemačkog jezika. S obzirom na to da su kompleti tek stigli, radionica na Danu škole bila je prva, a nadalje će se radionice za učenike naše škole odvijati subotom. Prvi dio radionice bio je sastavljanje tzv. robota – edukatora s kojim se učenike uvodi u programiranje i robotiku. Robot – edukator sadrži dva motora (ukupno dva kotača na motorima i jedan pomoćni kotač) i može se nadograditi različitim senzorima: senzorom za dodir (koristan npr. ako robot dođe do neke prepreke ili zida), ultrazvučnim senzorom (uz koji je robot – gremlin osjećao npr. vašu patiku te ju je htio ugristi), senzorom za boju…

Roboti se programiraju uz pomoć odličnog LEGO softvera koji rezultat programiranja pretvara u nešto opipljivo, u nešto što se miče, u nešto što može puštati glazbu koju sami ugradite…

Učenici su se vrlo lako snašli u svemu i napravili prve više-manje precizne programe. Jedina djevojka bila je naša talentirana Latica Ilić iz 4. a. Zanimljivo u vezi s robotikom je to što su neki utjecaji iz okoline nepredvidivi i mnogo toga treba isprobati pa tako na kretanje robota utječe i proklizavanje guma po glatkom podu u učionici 0-010. Trebalo je nekoliko pokušaja da robot prijeđe put u obliku kvadrata, a što su kutovi kvadrata, „znao“ je na temelju senzora koje je isprogramirao naš učenik Andrija Slavić. Goethe-Institut priložio je i naprednije LEGO setove za fiziku i tzv. svemirsku ekspediciju, a to nas čeka kasnije.

Na Danu škole komuniciralo se i na hrvatskom jeziku, ali nadalje isključivo na njemačkom jeziku te su pozvani svi učenici koji uče njemački jezik (ili govore njemački jezik bez obzira na to uče li ga u školi) i zanima ih STEM, uz prethodnu najavu. 🙂

Kristina Ledinski, prof.

Komentari