Foto: Lovro Herbai, 3. b

Budi svoj! Što to uistinu znači biti svoj? Na svakom uglu stoji netko, stari prijatelj, poznanik ili novi kolega koji će na temelju površnih činjenica predvidjeti cijelu našu osobnost. Ljudi koji će nas osuđivati kad god vide da smo sretni i radimo ono što nas usrećuje. Slušanje glazbe koja nam se sviđa, način odijevanja za koji mislimo da nam dobro stoji ili uživanje u nečemu što nam dobro ide – sve će to okolina smatrati smiješnim, uvredljivim ili će pak biti ljubomorna. No, zašto je tako? Smatram kako krilatica Budi svoj! zapravo odražava onaj trenutak sreće kada se pogledamo u ogledalo i osjetimo zadovoljstvo. Zadovoljstvo sobom, postignućem nekog cilja bez obzira na to koliko malen on bio. Ljudi će šaputati, pričati, izmišljati, odvojiti se od vas samo zato što ne mogu biti svoji.

Ljudska smo bića, težimo osobnom zadovoljstvu, a za to je katkad potrebno vrlo malo – samo da shvatimo što uistinu želimo. Kada smo to dostigli, sve ostalo čini se kao jedna mala stepenica koja nas vodi do vrha. Nikada, ali baš nikada ne smijemo dopustiti da nas nečije riječi pokolebaju, svaki savjet je dobrodošao onda kada je on dobronamjeran, a na nama je hoćemo li ga poslušati ili ne. To znači biti svoj, biti zadovoljan što smo odabrali sami za sebe, a ne da bismo se svidjeli drugima. Znači birati mudro i pažljivo te se usmjeriti na vlastite ambicije.

Osobe koje su svoje znaju što im je činiti i ne brinu o onome što drugi misle. Jednom kada to shvatimo, život će biti ljepši.

Magdalena Dedić, 3. b

Komentari