U srijedu, 12. listopada u 13.15, na inicijativu mr. sc. Lidije Lauš Leščan i u organizaciji Školskog stručnog vijeća profesora Hrvatskoga jezika u prostoru učionice 2-021 ugostili smo dramskog, televizijskog i filmskog glumca i redatelja Ernesta (Srećka) Bereca koji je izveo monodramu (bećarski mjuzikl) „Đuka Begović“ prema tekstu Ivana Kozarca. To je autorski projekt u kojem se Ernest Berec pojavljuje u trostrukoj ulozi kao glumac, dramaturg i redatelj. Predstava je rađena u koprodukciji s GKM-om iz Splita, a prije šest godina bila je najizvođenija predstava na Festivalu glumca u Vukovaru. Tijekom godina zabilježila je brojna gostovanja u Republici Hrvatskoj, izvođena je na turneji po Republici Mađarskoj, a krajem 2014. na Festivalu malih scena u Sarajevu proglašena je „Naj“ predstavom. Predstavi su nazočili učenici maturalnih razreda.
Ernest Berec rođen je 1960. u Virovitici. Glumio je u virovitičkom i drugim hrvatskim i inozemnim kazalištima te na televiziji. Član je Hrvatskog društva dramskih umjetnika, Hrvatskog sabora kulture i ASSITEJ-a. Osnivač je Kazališne udruge i produkcije „Artalija“ sa sjedištem u Vodicama. Njegov rad uključuje metode i tehnike dramske pedagogije te osnove glumačkog izričaja, scenski govor, scenski pokret, improvizaciju i igranje uloga, a poseban se značaj pridaje poticanju i razvoju kreativnosti kod mladih. Ove kazališne sezone obilježava 35 godina svog profesionalnog rada u kazalištu, na radiju, filmu i televiziji, za što je primio i priznanje Hrvatskog društva dramskih umjetnika.

mr. sc. Lidija Lauš Leščan

Komentari