Utorak, 30. travnja učenici 1. c razreda i desetak članova Geografske grupe iskoristilo je nenastavni dan za otkrivanje turističkog potencijala grada Križevaca. Došli smo vlakom u 8.00 sati na križevački željeznički kolodvor. Ispred kolodvora dočekao nas je autobus koji nas je vozio do središta grada, no na putu mahala nam je jedna gospođa da se zaustavimo. Zaustavili smo se i kada je ušla u autobus saznali smo da je to zapravo Magda Logomer Herucina, posljednja hrvatska „vještica“. Pozvala nas je u svoj vrt na čajanku, a na putu do njezinog vrta ispričala nam priču o tome kako je postala posljednja „vještica“. Tijekom cijelog našeg boravka u Križevcima, Magda je bila s nama i pripovijedala nam zanimljive pojedinosti o gradu.

Nakon čajanke otišli smo u Razvojni centar i tehnološki park Križevci. Tamo se nalaze čokolaterija Hedona i skulptura Mačak Ljubi. U Hedoni smo vidjeli kako se čokolada proizvodi te su svakome na izlasku dali čokoladu na poklon. Zatim smo krenuli u svemir tj. u križevački Kozmološki centar, prvi takav u Hrvatskoj dostupan javnosti. Tamo se nalazi i zvjezdarnica u kojoj smo promatrali Sunce s dva manja teleskopa. U kupoli zvjezdarnice nalazi se pravi veliki teleskop, težak 150 kilograma, koji se može automatski pomicati. Sve o centru, Suncu i zvjezdarnici saznali smo od predstavnika Astronomskog društva Perzeidi. Nakon malo svemira spustili smo se na Zemlju te razgledali toranj Hrvatskog doma odakle se pruža predivan pogled s visine na Križevce i to na čak sve četiri strane svijeta. S tornja vidjeli smo poznate znamenitosti, između ostalih osam križevačkih tornjeva poput tornja grkokatoličke katedrale i crkve Svetog Križa u kojoj se dogodio znameniti Krvavi križevački sabor. Nakon što smo se spustili u samo gradsko središte imali smo dvadesetominutnu pauzu, a potom nas je Magda upoznala s predivnim muralom poznatih osoba iz Križevaca. Za kraj smo otišli u grkokatoličku katedralu u kojoj smo imali predavanje o samoj katedrali i o „grkokatoličanstvu“. Nakon katedrale, u Magdinom društvu, otišli smo do kolodvora Križevci i krenuli natrag u Koprivnicu. Osobno, ovaj izlet jako mi se svidio zato što nisam znao da možeš vidjeti toliko puno stvari samo tridesetak kilometara od Koprivnice.

Mihael Šulj, 1.c

Komentari