Budući da su mnoge regije u svijetu suočene s ratom i oružanim sukobima, akcije za izgradnju trajnog mira postaju ključne više nego ikad. U tu je svrhu UNESCO Campus organizirao niz predavanja na tri različita jezika kako bi dopro do studenata i nastavnika koji govore engleski, francuski i španjolski jezik.

Povodom 70. obljetnice UNESCO-ve mreže pridruženih škola (ASPnet), 7. studenoga 2023. godine UNESCO Campus organizirao je posebno online predavanje pod nazivom Acting for peace za studente i učenike srednjih škola diljem svijeta, a na kojem su sudjelovali i naši učenici. Razgovor stručnjaka, učenika i nastavnika doveo je do popisa aktivnosti koje ne samo da promiču mir, već obogaćuju i naše razumijevanje toga kako biti aktivni građani na više razina. Predavanja su održali novinarka te moderatorica Barbara Umuhoza iz Francuske te tri inspirativna govornika iz UNESCO-a i civilnog društva: voditeljica programa Saurea Didry Stancioff iz Afrike, profesor povijesti i filozofije Panji Haryo Purnomo iz Indonezije te upravitelj tima za budućnost učenja i inovacije Sobhi Tawil iz Francuske.

Na ovom online predavanju postavljajući pitanja o izgradnji mira za održivi svijet naučili smo da ratovi započinju zbog želje za pobjedom i moći, a kako bi se to spriječilo, ljudi trebaju krenuti sami od sebe jer stav jednog čovjeka ključan je čimbenik.  Naprotiv, trebali bismo biti razumni i razmišljati za dobrobit cijelog svijeta, a ne misliti samo na sebe jer moramo razumjeti da se s našim mišljenjima neće uvijek svi slagati. Također, spomenuto je kako ljudi ne trebaju oružje i materijalne stvari da zaustave rat, već bi trebali riješiti svoje probleme razgovorom, odnosno potrebno je shvatiti što je najbolje učiniti da bi se taj problem riješio mirnim putem. Drugi nas ne bi smjeli omesti i nametnuti svoje mišljenje koje bi moglo dovesti do nesporazuma, a na kraju i rata.

Zaključili smo sljedeće: ako želimo riješiti sukob, od samog početka moramo razmišljati na  način koji će i našoj i suprotnoj strani omogućiti neku dozu sloge i zadovoljstva. U protivnom, ako ćemo prisiljavati drugu stranu da pristane na nešto što ona ne želi, to će rezultirati time da će ta druga strana samo čekati trenutak da ojača i iskoristi prvu priliku da nam se osveti.

U ovom online predavanju UNESCO-ova kampusa sudjelovali su učenici 4. g razreda Klementina Korošec, Dorotea Časar, Vita Premec, Lana Šivak i Jakob Ivandija na poziv profesorice Katarine Horvat.

Autorica članka:  Klementina Korošec, 4. g

Komentari