Povodom Galovićeve jeseni u petak, 3. studenoga 2023. godine, naša je škola ugostila pjesnikinju Evelinu Rudan. Pjesnikinja je predstavila svoju zbirku pjesama „Smiljko i ja si mahnemo“ za koju je 2020. godine osvojila Nagradu „Fran Galović“. S obzirom na to da je zbirka pisana na čakavštini, autorica je bila ugodno iznenađena osvajanjem nagrade u srcu Podravine. Također, istaknula je i druge nagrade koje je osvojila za istu zbirku. Kako bi nam približila svoju zbirku, autorica je pročitala nekoliko pjesama koje je smatrala primjerenima našoj dobi. Iako su učenicima pjesme na čakavštini bile strane i u nekim trenutcima nerazumljive, pjesnikinja je pokušala približiti čakavske izraze vlastitim rječnikom koji je uvrstila i u zbirku. Tako je jedno od objašnjenja: „I u crno-bijelom filmu moglo se vidjeti kako ima plave oči.” No, zasigurno najzanimljiviji dio svim učenicima bio je razgovor s pjesnikinjom. Tako smo međusobno razmjenjivali iskustva o čitanju raznih naslova, lektirama u školi i „poslovnim vodama“. Ono što nam se svima zasigurno urezalo u sjećanje autoričin je stav o čitanju djela „Ana Karenjina“ koje je čitanjem u različitim okolnostima života drukčije doživjela. Kako bi ostvarila dvosmjernu komunikaciju, pjesnikinja nam je postavila pitanja o čitanju u slobodno vrijeme te „otvorila” temu izražavanja mladih danas pisanjem. S obzirom na to da nas je prethodnih tjedana posjetio književnik Kristian Novak, primjetno je da današnji književnici i profesori raznim radionicama i predavanjima podupiru mlade u izražavanju pisanjem. Zainteresiranost naših učenika koji su postavljali pitanja autorici bila je nagrađena. Iako su neki od učenika bili nagrađeni materijalnom nagradom, drugi su kao nagradu stekli iskustvo, nove informacije i dobar savjet za budućnost: „Budite spremni na to da vas vaš budući poslodavac priupita: Koju ste zadnju knjigu pročitali?“

Autorice članka: Helena Lesar, Klara Miklošić, Milka Grubešić, 4. c

Komentari