U utorak,  28. ožujka 2023. godine, dr. sc. Biljana Vranković i njena kći Iskra posjetile su našu školu i održale zanimljivo putopisno predavanje. Učenicima Geografske skupine ispričale su svoje iskustvo i doživljaje s putovanja na Novi Zeland. Novi su Zeland, zajedno sa svojom obitelji, posjetile tijekom zimskih praznika 2018./2019. godine. Na tako daleko putovanje uputili su kako bi posjetili svoje obiteljske prijatelje koji žive tamo. Tijekom tri tjedna boravka na Novom Zelandu obišli su zemlju od sjevera do juga. To je jedna od najsigurnijih i najmirnijih zemalja na svijetu čiji je zaštitni znak ptica kivi koja ne leti. Ljudi su pošteni, pretežito mladi, prijateljski raspoloženi prema turistima te veliki avanturisti. Ovu zemlju krase mnogobrojne prirodne ljepote kao što su vulkani, gejziri, Južne Alpe, ledenjačka jezera, šume, velike i predivne plaže te mnoge livade na kojima uzgajaju ovce. Jednu trećinu zemlje čine zaštićena područja. Usprkos visokom životnom standardu i visokim cijenama, ulaz u sve nacionalne parkove i muzeje je besplatan, a zanimljivo je da se u većini jezera koja se nalaze u nacionalnim parkovima ljudi smiju kupati. Ako ste ljubitelji trilogije „Gospodar Prstenova“, bit će vam zanimljivo znati da je taj film sniman upravo ovdje. Ukoliko planirate posjetiti Novi Zeland, imajte na umu da su kod njih godišnja doba suprotna nego kod nas te da su potresi česta pojava.

Tea Jaušić, 3.g 

Komentari