Pojedini učenici 2. c razrednog odjela izrazili su želju za volontiranjem u svojoj zajednici. Kako bi se mogli uključiti u razne oblike volontiranja, trebaju proći edukaciju. S tim ciljem posjetila nas je predsjednica Udruge volontera Koprivničko-križevačke županije Ruža Evačić. Na predavanju, koje je trajalo dva školska sata, učenike je upoznala s pojmom volonter i volontiranje, vrstama volontiranja te tko su korisnici volontiranja. Također, učenike je upoznala s temeljnim načelima volontiranja te kojim je osobama zabranjeno volontirati. Osim toga, ukazala je učenicima na sljedeća načela:

  • -načelo zabrane iskorištavanja volontera
  • -načelo zaštite maloljetnih volontera
  • -načelo zaštite osoba djelomično i potpuno lišenih poslovne sposobnosti
  • -načelo besplatnosti volontiranja
  • -načelo dobrovoljnosti i solidarnosti volontiranja

Naposljetku, učenicima je pojasnila prava i obveze volontera te organizatora volontiranja. Na kraju predavanja učenici su postavljali pitanja i raspravljali o mogućnostima volontiranja u svojoj zajednici.

Mišela Lokotar, prof.

Komentari