PAOLA GLAVAK 1.e

U interpretaciji trodimenzionalnog prostora na dvodimenzionalnoj plohi prikaza (crteži, slike, fotografije), umjetnici su se tijekom povijesti koristili različitim pristupima i različitim vrstama perspektive. To su: geometrijska ili linearna perspektiva, atmosferska ili zračna, inverzna ili obrnuta, okomita ili vertikalna, koloristička i poliperspektiva te hijerarhijska ili semantička perspektiva.

Kao i u svakodnevnom govoru kada govorimo kako “netko ima perspektivu, perspektivan je”, u perspektivi uvijek podrazumijevamo nešto ispred ili nešto iza, bilo u prostoru, vremenu ili značenju. Tako perspektiva istovremeno prikazuje i pogled na svijet, odnosno što je u kojem kulturno-povijesnom  razdoblju bilo više, a što manje važno.

Učenici prvih razreda morali su istražiti karakteristike navedenih perspektiva, ali ih i primijeniti u vlastitom likovnom radu.  U nastavku pogledajte najzanimljivija rješenja.

Iva Bolfek, prof.

Komentari