Vezano na zamišljeni intervju, objavljujemo još jedan rad naše učenice.

FAHRENHEIT 451

INTERVJU – GUY MONTAG

Piše: KLEMENTINA KOROŠEC, 1.G

Danas smo u studiju  s jednim vatrogascem, glavnim likom Fahrenheita 451, Guyem Montagom.

Dobar Vam dan i dobro nam došli!

Gospodine Montag, čime se Vi bavite?

Moj posao u odredu spaljivača zapravo podrazumijeva otkrivanje i pronalaženje svih građana koji su počinili zločin čitanja, paljenja svih njihovih knjiga te kuća u kojima ih pronalazim.

Kako se osjećate kada obavljate svoj posao?

Prvobitno sam bio veoma zadovoljan i ponosan na svoj posao, no nakon nekog vremena promijenio sam mišljenje.

Što Vas je navelo na promjenu mišljenja?

Pa evo, upoznao sam jednu mladu djevojku koja živi potpuno drugačijim načinom života od mene. Ona mi je često  pričala o tome kako su stvari izgledale prije nekoliko stoljeća. Ljudi su imali svoje ideje i smjeli su raspravljati o njima, bili su sretniji. Knjige su služile za čitanje i educiranje, a ne za spaljivanje. Počeo sam razmišljati o svemu.

Što radite kada ne obavljate svoj posao?

Vraćam se kući svojoj supruzi Mildred.

Gospodine Montag, u kakvim ste odnosima sa svojom suprugom?  Imate li djecu?

Moja supruga odbija imati djecu te jedva komuniciramo. Ona uglavnom provodi dane gledajući sapunice pred velikim videoekranom. Nekad je i pod utjecajem sedativa pa je zbog toga nekoliko  puta pokušala počiniti samoubojstvo. Nakon nekog vremena provedenog s njom,  shvatio sam da je zapravo uopće ne volim. Na kraju me  i napustila.

Zašto Vas je, gospodine Montag, Vaša supruga napustila?

Ja sam tijekom svojeg bijednog života i posla odlučio ići ipak malo i protiv zakona. Počeo sam sakupljati i skrivati knjige. Moja supruga, Mildred, otkrila je to I nije bila osobito začuđena tom spoznajom te me  nakon toga odlučila napustiti i prijaviti jer je smatrala moj čin  velikim  grijehom i kaznenim djelom.

Jeste li pročitali te knjige i ako jeste,  kakav su dojam ostavile na Vas?

Pročitao sam nekoliko rečenica koje nisam smio jer sam zapravo knjigu trebao samo spaliti. Nisam baš razumio svrhu knjige, no upravo to potaklo me da pronađem i istražim dublji smisao života  čitajući knjige.

Kako bi uglavnom zakonski trebala izgledati svaka obitelj u Vašem okruženju?

Građani bi trebali poštovati zakon, a to znači  koristiti televiziju isključivo za informiranje i educiranje. Svako domaćinstvo sadrži ogromne videoekrane, a vlasti upravljaju televizijskim programima kako bi u potpunosti kontrolirale društvo.

S obzirom na to da ste znali da je čitanje knjiga protuzakonito,  kako ste se uspjeli izboriti za svoje mišljenje te kako su reagirali Vaši kolege spaljivači?

Čitanje knjiga omogućilo mi je uranjanje u jedan sasvim drugi, puno bolji svijet  koji nije bio toliko bijedan poput ovoga mojeg. Moji bivši kolege spaljivači zbog počinjenog kaznenog djela tjerali su me da spalim sebe, svoju kuću te sve knjige koje sam sakrio. Međutim, dogodilo  se obrnuto. Bio sam čvrst u svojoj odluci vezanoj uz knjige  i nisam htio da mi netko stane na put pa sam kao onesposobljeni bjegunac krenuo dalje.

Gospodine Montag, na koji ste način krenuli dalje, kako ste zadržali osobnost i nastavili čitati knjige?

Sreo sam zajednicu ljudi koja je izabrala živjeti izvan društva i pod takvim zakonom. Svaki pojedinac iz zajednice naučio je jedno književno djelo skrivenih knjiga napamet i tako usmeno godinama  prenosio svoje spoznaje na mlađe potomke, društvo i generacije.

Puno Vam hvala, gospodine Montag, na suradnji u ovom kratkom intervjuu. Nadam se da ćemo se opet uskoro sresti i detaljnije komentirati i raspravljati. Do sljedećeg susreta!