Prošle godine u Sjedinjenim Američkim Državama prodano je više od 675 milijuna romana. U Hrvatskoj je porastao postotak čitanosti za 7 % i sada iznosi 49 %. Najčitaniji i najprodavaniji su romani, pripovijetke i novele.

Žanrovi koji se u Hrvatskoj, ali i u svijetu najviše prodaju romantični su romani kojih se godišnje proda više od milijardu primjeraka. Ovaj žanr učinila je popularnim američka spisateljica Danielle Steele svojim ljubavnim romanima kao što su Poklon i Otkucaj srca u kojima uz mnogo emocija, zanimljivih priča i likova na kraju pobjeđuje ljubav. Napisala je više od 150 knjiga, a u Velikoj Britaniji upravo njezine knjige najviše se čitaju.

Romantiku najčešće čitamo kako bismo se opustili, pobjegli od problema i kako bismo vjerovali u snagu ljubavi. Grička vještica Marije Jurić Zagorke jedna je poznatijih ljubavnih priča hrvatske književnosti.

Odmah nakon romantike  slijede kriminalistički i misteriozni romani. Zanimljivost i popularnost navedenih romana u fabuli je koja je puna iznenađenja i tajnovitih, nepredvidivih događaja. U samo 12 mjeseci proda se više od 728 milijuna primjeraka kriminalističkih romana. Najpopularnija kriminalistika zasigurno je ona Arthura Conana Doyla i njegova Sherlocka Holmesa koji pomoću logike i moći opažanja rješava mnogobrojne detektivske slučajeve.

Na trećem mjestu nalaze se vjerski te inspirirajući romani. Ljudi čitaju svete spise, priče s motivacijom te inspiracijom kako bi radili na sebi i poboljšali svoj život. Više od 720 milijuna ljudi traži inspiraciju u ovakvoj vrsti knjiga. Najčitanija knjiga ovog žanra je naravno Biblija, a odmah iza nje i priča Probudite diva u sebi, američkog autora Anthonyja Robbinsa, jednog od najpoznatijih motivacijskih govornika koji nas uči kako iskoristiti svoje talente i sposobnosti.

U ovu kategoriju ubraja se i znanstvena fantastika kojom ljudi bude svoju maštu i bježe u svijet u kojemu su mnoge stvari poprilično nemoguće. Čovjek stvara razne nestvarne likove –  od najpopularnijih vilenjaka, zmajeva, vještica pa do robota. Više od 590 milijuna ljudi godišnje kupi primjerak neke knjige ovog žanra.

Najpoznatiji pisci su J. K. Rowling i njezina kolekcija Harryja Pottera te J. R. R. Tolkien i njegove priče Hobbit i Gospodar prstenova za koje smo svi zasigurno čuli, pročitali ih  ili pogledali film.

I na petom mjestu nalaze se horor-priče. Trenutno ima 79 milijuna fanova strašnih priča koji uživaju u suočavanju svojih strahova, lučenju adrenalina i prizorima strašnih likova i događaja. Najpopularniji su romani Stephena Kinga i trenutno popularan film Ono snimljen upravo prema njegovim djelima. Također,  njegov najpoznatiji i prvi roman Dugi hod prilično je zanimljiv i uključuje likove koji se suočavaju sa smrću.

Zanimljivo  je kako su knjige u papirnatom izdanju i dalje popularnije od e-knjiga. Ljudi najviše čitaju romane jer upravo pomoću njih bude maštu, pronalaze sebe, svoje interese i zadovoljavaju svoje potrebe i snove.

Hana Šegerec, 1. b

Komentari