U četvrtak 30. siječnja na geografskoj grupi nekoliko članova grupe, pod vodstvom prof. Maje Maček Treščec, predstavilo nam je svoje istraživanje o pučkoj meteorologiji. Podatke koje su nam predstavili pronašli su pretražujući knjige u gradskoj knjižnici. Saznali smo kako su ljudi prognozirali vrijeme kada nije bilo tehnologije: pomoću životinja (ako bi kokoši otišle ranije spavati, sljedeći dan padala bi kiša), kao i pomoću izlaska i zalaska Sunca (ako se pri izlasku i zalasku Sunca pojavila crvena boja, taj dan puhao bi jak vjetar). Doznali smo kako su mjeseci u godini dobili imena, saznali smo i za neke klimatske ekstreme u našem kraju te smo čuli zanimljive poslovice o predviđanju vremena (Sveta Kata, sneg na vrata). Također, nekoliko članica grupe intervjuiralo je starije osobe o njihovim sjećanjima o predviđanju vremena te o poslovicama u koje su oni vjerovali (Zeleni Božić, bijeli Uskrs).

Ivan Slobođanac, 2. d

Komentari