Vrijedi zapamtiti da je 27. siječnja datum povodom kojega se svake godine diljem modernog, demokratskog svijeta prisjećamo žrtava holokausta, stradanja Židova i drugih stradalnika tijekom Drugog svjetskog rata.

Ove su se godine gimnazijalci priključili učenicima OŠ Đuro Ester te u Memorijalnom području Danica odali počast žrtvama koncentracijskog logora Danica. Dan kasnije posjetili smo učenike osmih razreda OŠ Braća Radić Koprivnica te im prezentirali svoje istraživanje o sudbini prve žrtve holokausta u Koprivnici dr. Željku Selingeru. Po tom koprivničkom liječniku, intelektualcu i humanistu naziv nosi i ulica u kojoj se nalazi naša gimnazija. Predavanje su održale Antonija Hajduković i Viktorija Bačić. Lana Bermanec prezentirala je svoj dokumentarni film o projektu Vlak sjećanja 2019. te upoznala osnovnoškolce o simbolu zločina i zla, logoru smrti Auschwitz – Birkenau. U navedenom projektu Lana se pridružila ekspediciji sedamstotinjak svojih kolega iz Hrvatske i Italije te posjetila memorijalni kompleks tog nacističkog logora u Poljskoj.

Uvodno predavanje o holokaustu održao je viši kustos koprivničkog muzeja Dražen Ernečić. Učenicama je pomagao u radu mentor Zoran Pintarić, nastavnik geografije i povijesti.

Komentari