U petak, 6.12.2019. godine u AK galeriji održano je predavanje pod nazivom Kritičke prakse memorijalne baštine. Predavačica je bila Sanja Horvatinčić. Diplomirala je povijest umjetnosti te engleski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a doktorirala je na temu „Spomenici iz razdoblja socijalizma u Hrvatskoj – prijedlog tipologije“. Predavanje je započela upoznavajući nas s memorijalnom baštinom u ostatku svijeta i onom na području bivše Jugoslavije, pogotovo na području Makedonije, s obzirom na „Šarenu revoluciju“ koja se zbila tamo 2016. godine. Također je predstavila rad makedonske umjetnice Elene Čemerske s kojom surađuje, i njezin pogled na memorijalnu baštinu. Nastavila je sa situacijom u Hrvatskoj i kako se naša država odnosi prema spomenicima vezanim uz NOB. Saznali smo da je većina spomenika uništena ili je promijenjeno tumačenje tih spomenika, dok mnogi nisu ni uključeni u popis hrvatske memorijalne baštine. Spomenike uglavnom obnavljaju lokalni umjetnici, a rijetko se u proces uključuju nadležne institucije. Predavačica i sama sudjeluje u nekoliko projekata. Predavanje je bilo jako zanimljivo, što dokazuje i to da je nakon završetka održana i rasprava na temu u kojoj je sudjelovao velik dio publike.

 

Lana Bermanec, 4.c

Komentari