Polaznici Geografske i Povijesne grupe kao i učenici birani po principu izvrsnosti iz povijesti i geografije sudjelovali su na terenskoj nastavi u Puli i u Nacionalnom parku “Brijuni”. Pod vodstvom profesorica Maje Maček Treščec, Gordane Trnski, Ane-Marije Martan i profesora Zvonimira Treščeca učenici su krenuli autobusom u 5 sati ujutro, u petak 25. listopada 2019. godine. Tijekom šestosatnog putovanja pričali su se vicevi, slušale pjesme,  ali i podaci o temama iz povijesti i geografije koje su pripremili učenici. Teme o kojima smo  govorili bile su prošlost i sadašnjost Istre i Pule, geografska podjela Hrvatske, autocesta A6 i važnost njene povezanosti s Europom, Gorski kotar, nacionalni parkovi Hrvatske, planina i tunel Učka.  U Puli smo se susreli s turističkom  vodičicom  koja nam je govorila o gradu Puli  s posebnim osvrtom na razdoblje antike i Austro-ugarske  vlasti.  Potom je uslijedila šetnja gradom. Pravac  šetnje morali smo ucrtati u plan grada. Pulska arena bila je mjesto gdje smo se  najduže zadržali. Mogli smo čuti i naučiti mnogo novih i zanimljivih činjenica o tom veličanstveno spomeniku sačuvanom još iz doba Rimljana. Nakon prolaska ispod Slavoluka Sergijevaca učenici su imali slobodno vrijeme. Tada su intervjuirali Puljane, oni koji su trebali napraviti video posvetili su se tome, a ostali koji su obavili svoje zadatke u autobusu imali su priliku pomnije razgledati Pulu. Oko 14 sati krenulo se prema Fažani odakle je kretao brod koji je plovio prema otoku Veliki Brijun.  Nakon dolaska stigao je novi vodič  koji nas je vlakićem poveo na obilazak otoka. Slušali smo  o flori, fauni i povijesti Brijuna te o Josipu Brozu Titu koji je veoma često boravio na otoku. Nakon vožnje vlakićem posjetili smo crkvu Sv. Germana koja je katolička crkva i u kojoj se nalazi kopija Bašćanske ploče, ali i poznata freska „Mrtvački ples“.   Potom smo se uputili do spomenika Robertu Kochu koji je iskorijenio malariju s otoka.

Sretni, zadovoljni i umorni vratili smo se u Koprivnicu oko ponoći.

 

Lucija Benotić, 1.c

Komentari