Piše: Petra Jakopiček, 3. g

Više od 29 milijuna ljudi diljem planeta na velikim je i malim ekranima pratilo 24. veljače 91. dodjelu prestižne nagrade „Oscar“. Iako se show održao prije više od triju tjedana – savjesni kakvi jesmo – nastojali smo pogledati što više laureata. Donosimo kratke komentare o nagrađivanim filmovima i glumcima.

Najbolji igrani film: Green Book

Istinita je to priča o neobičnom prijateljstvu kultiviranog pijanista dr. Donalda Shirleyja i neotesanog Talijana Tonyja Lipa koje prkosi rasističkom ozračju Amerike 50-ih godina prošlog stoljeća.

Najbolji glumac: Rami Malek (Bohemian Rhapsody

Slika i prilika rock legende Freddieja Mercuryja! Velikog glazbenog genija podvojena morala utjelovio je na jezovit način.

Najbolja glumica: Olivia Colman (The Favourite)

Uvjerljivo dočarana boležljivost kraljice Ane koja se bori s demonima dosade i sa zahtjevima aristokratskih krugova u ondašnjoj ratom opterećenoj Engleskoj.

Najbolji animirani film: Spider-Man-Into The Spider-Verse

Šarena reimaginacija popularne priče s daškom ekscentričnih likova.

Najbolji dizajn kostima: Ruth Carter (Black Panther)

Uspješna sinteza srednjoafričke tradicionalne nošnje sa superherojskim futurizmom.

Najbolji dugometražni dokumentarni film: Free Solo

Dokaz kako među nama postoje ljudi koji se usude upustiti u nešto čega se većina boji (npr. penjanje bez opreme).

Najbolji kratkometražni dokumentarni film: Period. End of sentence.

Britko iznosi temu o menstruaciji mladih žena koju indijsko društvo smatra bolešću i upozorava na loše higijensko zbrinjavanje takvog „problemčića“.

Najbolji strani igrani film: Roma

Estetski predivan crno-bijeli film koji dostojanstveno opisuje propast jedne ugledne meksičke obitelji, a istovremeno promatramo sjetan život služavke Cleo.

Najbolja originalna pjesma: Shallow (A Star Is Born)

Rock balada koja je u hipu poharala svjetske glazbene top-ljestvice. Riječ je o četvrtoj preradbi pjesme iz 1937. g., a slavujasti glas Lady Gage daleko se čuje.

Najbolja adaptacija teksta: Blackkklansman

Židovski detektiv i crnački policajac učlane se u zloglasni Ku Klux Klan kako bi uništili takvu strukturu i svijetu obznanili koliko je opasan za Ameriku, a cijela ta priča zaista se dogodila.

Najbolji kratki igrani film: Skin

Potresan prikaz odgajanja bjelačke djece čiji su roditelji živi akteri politike mržnje prema „drugačije“ obojenima.

Najbolji animirani kratki film: Bao

Ovaj slatki Pixarov uradak predočava nam kako se osjećaju majke koje djeca napuste pa onda utjehu pronalaze u običnim kućanskim poslovima